Autor
Kategorie:
Téma měsíce

K dobrým trhům patří i cyklostojany

Návštěvníci trhů často využívají jako dopravní prostředek jízdní kola, je tedy důležité zajistit relativně bezpečný způsob uložení kola. Z ulic by měla zmizet kola uzamčená k dopravnímu značení nebo k zábradlí, často totiž brání pohybu jiných dopravních prostředků a chodců. Při výběru stojanu...

Návštěvníci trhů často využívají jako dopravní prostředek jízdní kola, je tedy důležité zajistit relativně bezpečný způsob uložení kola. Z ulic by měla zmizet kola uzamčená k dopravnímu značení nebo k zábradlí, často totiž brání pohybu jiných dopravních prostředků a chodců.

Při výběru stojanu dbejte na to, aby se kola všech velikostí o stojan stabilně opírala minimálně svým rámem. Musí umožnovat zaparkování všech typů jízdních kol, vč. kol s cestovními brašnami či košíky. Kolo v oblasti rámu je možné ke stojanu uzamknout běžnými cyklistickými zámky. Stojan musí být pevně zabetonován do země do hloubky 600 mm, aby nešel vytrhnout. Stojan a uzamčená kola nesmí zasahovat do vozovky, vadit chodcům a omezovat přístup k inženýrským sítím, revizním otvorům.


Ukázka nevhodného stojanu: Lze uzamknout pouze přední, popř. zadní kolo, konstrukce může ničit ráfky a výplet kol, která jsou ve stojanu jen málo stabilní.

U ideálního stojanu se kola všech velikostí o stojan opírají alespoň svým rámem. Rám bicyklu musí být možné uzamknout ke stojanu.

FOTO: JOSEF LAŽA

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *