K významnému jubileu rozkvetl Zlín ve žluto-modrých městských barvách

Na Odboru městské zeleně Magistrátu města Zlína se již v loňském roce rozhodli, že v rámci významného jubilea 700 let od první písemné zmínky o městě oslaví tuto událost na všech sezónních záhonech ve městě a nechá je rozkvést ve zlínských žluto-modrých barvách.

První záhony a to cibulovinové a dvouletkové byly ve Zlíně založeny již během loňského podzimu. Žluté a modré macešky v různých velikostech květů a modré pomněnky začaly zdobit záhony již před zimou. Na jaře se rozzářily v plné kráse narcisy, hyacinty, tulipány a ladoníky.

Během jarních měsíců se postupně zakládaly další záhony různých typů. „Na začátku května byly na 17 lokalitách osety téměř všechny plochy pro letničkové výsevy speciálně namíchanou Zlínskou směsí a nyní se můžeme těšit z květů měsíčků, chrp, aster, cínií, afrikánů, sluncovek, třapatek, černuch, brutnáků a dalších na 1 050 m2. Významné záhony na náměstí Míru, v parku Komenského, sadu Svobody a vybraných lokalitách na Jižních Svazích byly osázeny v druhé půli května mladými rostlinkami letniček, které budou kvést až do konce října," sdělil náměstek primátora pro oblast městské zeleně, Bedřich Landsfeld

Na náměstí Míru se při této příležitosti osázely i betonové mobilní nádoby nejen letničkami a trvalkami ve žluto-modrých barvách, ale vše bylo doplněno také mladými stromky jabloní. Tato kompozice má evokovat louku v rozkvetlém valašském sadu a zviditelnit region města Zlína.

Jako připomenutí funkcionalistického Zlína bylo pod Gahurovým prospektem, v ploše mezi ulicemi Štefánikova a tř. T. Bati, založeno sedm záhonů, kdy každý pás připomíná jedno století města. Tak jako posledních 100 let nastal největší rozmach města, i zde se po odkvětu jarních cibulovin plocha v létě změnila již jen na jeden záhon, kdy pásy letních lilií evokují pravidelné uspořádání města a přesev letničkového výsevu sjednotí plochu do jednoho pravidelného celku.*

/tz/

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down