Kam nedohlédnou kamery

Velký nepořádek u kontejnerů na odpad nebo jeho nesprávné třídění zkoušejí v Rumburku od loňského září »léčit« pomocí tzv. fotopastí. A výsledky už jsou znát.

Fotopast je sledovací zařízení, které funguje na principu digitálního fotoaparátu s nočním viděním, s reakcí na pohyb a teplotu. Obvykle slouží k ochraně soukromého majetku či mapování pohybu zvěře v revíru. Pracovníky odboru komunálních věcí MěÚ Rumburk k jejich nákupu inspirovala TV reportáž z Hradce Králové, kde fotopasti využívají od jara 2011.

ÚČINNÝ VÝCHOVNÝ PROSTŘEDEK

»Stalo se „dobrým“ zvykem mnoha občanů, i z jiných měst, že objemný odpad, jako nábytek, televize, či pneumatiky, odkládali místo do sběrného dvora u kontejnerů s tříděným odpadem,« komentuje Gabriela Doušová, tisková mluvčí MěÚ Rumburk. »Nepořádek umocňovaly i pytle s komunálním odpadem a se zbytky jídla, jejichž obsah lákal zvláště bezdomovce. Dílo zkázy dovršili toulaví psi a kočky a potkani.«

Město má sice kamerový systém, ale ten sleduje hlavně střed města, sídliště a vybraná parkoviště. Jeho rozšíření do lokalit s kontejnery by si vyžádalo nemalé náklady. Oproti tomu jedna fotopast (typ Ltl Acorn 5210MC) vyšla asi na 7 tisíc korun včetně uzamykatelného ocelového pouzdra a lankového zámku. Fotopasti jsou navíc schopny vysokého rozlišení, a to i v noci. V Rumburku je instalovali převážně na sloupy veřejného osvětlení do výšky asi 4-5 metrů.

K určitým nevýhodám zařízení patří podle tiskové mluvčí malá výdrž baterie (2-3 měsíce) a vysoký počet pořízených snímků, z jedné fotopasti jich je nutné prohlédnout až 7 tisíc. To je úkolem městské policie, která »úlovky« postupuje odboru komunálních věcí k posouzení a případnému zahájení správního jednání.

Na otázku, jak se zařízení osvědčilo, nám Gabriela Doušová odpověděla: »Výsledkem jsme byli překvapeni. Po několika zachycených hříšnících a poté, co se informace roznesla, v daných lokalitách citelně ubylo nepořádku.« Zatím nebyl zaznamenán ani žádný pokus o jejich zničení a fotopasti odolaly i letošním třeskutým mrazům.

ODHALOVÁNÍ DROBNÉ KRIMINALITY

Starosta Rumburku Ing. Jaroslav Sykáček dodává: »Fotopasti jsou užitečné i pro rozkrývání drobné kriminality na území města. Chápu, že se to někomu nemusí líbit, ale jsem přesvědčen, že slušný člověk se těchto opatření nemusí bát. Navíc zákon jednoznačně postihuje, kdo a jak může se zachyceným materiálem pracovat. Nikdo se tedy nemusí obávat jeho zneužití.«

Radnice zvažuje nákup dalších podobných zařízení, která by instalovala do odlehlých míst, kam nelze z různých důvodů umístit kamerový systém. Jsou to např. místa, kde vznikají černé skládky, nebo jsou častým terčem pozornosti zlodějů jako třeba hřbitovy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *