Autor
Kategorie:
Různé

Kam s odpadem ukáže Vídeňanům chytrá aplikace

Rakouská metropole Vídeň nabízí novou aplikaci do chytrých telefonů, která uživatele dovede k nejbližší skládce, k místu se sáčky na psí exkrementy nebo zanese do kalendáře datum svozu odpadu.

Aplikaci, která je přizpůsobena Androidům, iPhonům a iPadům, připravilo oddělení vídeňského magistrátu MA 48, jež se stará o komunální odpad a čištění ulic. »Odpadová-App« dovede svého uživatele k nejbližší skládce, ukáže, kde je místo se sáčky na psí exkrementy anebo zanese do mobilního kalendáře, kdy se koná svoz problematického odpadu.

»S touto aplikací, jež je zdarma ke stažení, rozšiřujeme služby pro všechny Vídeňany,« komentuje městská radní pro životní prostředí Ulli Simová. »Hledaná místa se zobrazují jednak v klasické mapě anebo prostřednictvím technologie zvané Augmented Reality,« dodává.

V plánu města jsou zaneseny sběrné dvory, skládky, místa pro sběr problematického odpadu, místa se sáčky na psí exkrementy, ale i veřejné toalety. Poté, co se určí aktuální pozice, uvidí uživatelé aplikace veškeré zázemí odpadových služeb v nejbližším okolí. Kliknutí na symbol umožní získání detailních informací. V nabídce je také praktický filtr. Aplikace poskytuje navigaci, doporučení nejkratší cesty k cíli.

KALENDÁŘ, UPOMÍNKY, ODPADOVÁ ABECEDA, SOCIÁLNÍ SÍTĚ A STÁLE AKTUÁLNÍ INFORMACE

Kalendář umožňuje lepší plánování. Informuje o tom, kdy přijede mobilní služba pro svoz problémového odpadu, využívá tzv. Push-oznámení. Vídeňská abeceda o zacházení s odpadem zase pomáhá při třídění odpadu a informuje o různých specifikách, ekologických opatřeních. Tato pomůcka je stále aktualizována a je propojena s interaktivním plánem města.

Další součástí aplikace je aktivní, ale i pasivní interakce s oddělením MA 48 díky sociálním kanálům, např. Facebook, Twitter a YouTube. Klasické komunikační možnosti občanů, jako je telefon a e-mail samozřejmě zůstávají. Aplikaci je možné stáhnout z App-Store (iOS – verze) nebo také v Google-Play (verze pro Android).

Podrobné informace o odpadové aplikaci poskytují oficiální stránky města Vídně na adrese: http://www.wien.gv.at/umwelt/ma48, nebo Facebook: http://www.facebook.com/die48er.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *