Autor
Kategorie:
Téma měsíce

Kanalizační poklopy, které znesnadní krádeže

Krádeže litinových kanalizačních poklopů nepřestávají. Hodnota poklopu činí několik tisíc korun, zloděj však za něj ve sběrně obdrží pár stovek. Firma Kasi, největší český výrobce kanalizační litiny, vyvinula poklopy, které by měly zlodějům zkomplikovat jejich »byznys«. »Vyrábíme poklopy signované...

Krádeže litinových kanalizačních poklopů nepřestávají. Hodnota poklopu činí několik tisíc korun, zloděj však za něj ve sběrně obdrží pár stovek. Firma Kasi, největší český výrobce kanalizační litiny, vyvinula poklopy, které by měly zlodějům zkomplikovat jejich »byznys«.

»Vyrábíme poklopy signované městským znakem, logem či jiným motivem. Kromě estetické kvality je to i výrazné upozornění pro sběrny kovů. Navíc tyto poklopy mají nerezový čep, takže je nelze prostou silou vypáčit a odvézt do sběru,« vysvětluje jednatel a spolumajitel firmy Stanislav Ulm.

Podle jeho slov je však problém širší. »Začíná to už u investorů. Ve snaze ušetřit a zároveň zamezit krádežím si objednávají plastové, pogumované či laminátové poklopy. Jejich životnost však bývá velmi krátká, podléhají UV záření, chybí pro ně servis i náhradní díly. Často se stává, že na kanály se po zcizení původního litinového poklopu pokládají neoriginální díly, takže náhradní poklop na výpusť nepasuje a riziko pro chodce tak vlastně trvá dál.

»Je to i věc legislativy. Třeba na Slovensku nyní navrhli novelu trestního zákona, která krádeže kanalizačních poklopů a energetických zařízení ohrožující život či zdraví klasifikuje jako trestný čin se sazbou dva až pět roků nepodmíněně. Taková novela by stála za úvahu i u nás,« dodává Stanislav Ulm.

Společnost Kasi nedávno otevřela novou slévárnu v průmyslové zóně u Nového Bydžova na Královéhradecku. Na investici v hodnotě 420 mil. Kč získala dotaci z fondů EU ve výši zhruba 95 milionů korun. S kapacitou 22 tisíc tun odlitků ročně patří slévárna k nejmodernějším v Evropě. Poklopy vyváží do zemí EU, Ruska, na Ukrajinu a nově i na Balkán. Ryze česká firma loni vykázala tržby 650 mil. Kč, letos předpokládá jejich růst k hranici jedné miliardy korun. Společnost počítá i s tím, že ještě v tomto roce přijme 20 až 30 nových zaměstnanců.

Městský znak na poklopu by měl pro sběrnu představovat dostatečné varování.

FOTO: ARCHIV

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *