01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Karlovarský kraj si kronikářů váží

Sokolov Zájem kronikářů obcí Karlovarského kraje o čtvrtý krajský seminář v Sokolově byl značný. Konečně, jedním z bodů programu bylo vyhodnocení úrovně kronik obcí za rok 2006. Hodnotitelské komisi na výzvu odboru kultury, památkové péče, lázeňství a cestovního ruchu krajského úřadu předložilo...

Sokolov

Zájem kronikářů obcí Karlovarského kraje o čtvrtý krajský seminář v Sokolově byl značný. Konečně, jedním z bodů programu bylo vyhodnocení úrovně kronik obcí za rok 2006. Hodnotitelské komisi na výzvu odboru kultury, památkové péče, lázeňství a cestovního ruchu krajského úřadu předložilo výsledky své práce 22 kronikářů.

Sešli se nad nimi Ing. Jiří Behenský, náměstek hejtmana, PhDr. Eva Dittertová, ředitelka krajského muzea, PhDr. Eva Žáková, ředitelka krajské knihovny, Jan Prudík, vedoucí odboru kultury, památkové péče, lázeňství a cestovního ruchu a Jiří Bartoň, kronikář Městské části Praha 11 (autor tohoto příspěvku). Neměli vůbec jednoduchý úkol, protože na stolech ležela celá řada zajímavých kronik, zpracovaných odlišnými technikami s nejrůznější a většinou značnou mírou náročnosti a se zajímavými přílohami. Vedle níže jmenovaných zaujaly obsahem i formou, případně přílohami kroniky z Březové, z Kraslic, Trstěnic, Bečova nad Teplou, Aše, Jáchymova i z dalších míst. Současnost umožňuje kronikářům individuální věcné přístupy, a to je jistě dobře. Faktickými vítězi za těchto okolností proto byla převážná většina kronikářů předložených svazků a výčet by mohl pokračovat.

Hodnotitelská komise nakonec udělila nejvyšší ocenění Jindřichu Josefovi Turkovi, kronikáři města Chebu. Nadaný a pro věc zaujatý muž zaznamenává vlastní obsah ručním zápisem a jeho doplňky na úrovni, jež by mu zajistila přední místo i mezi dávnými písaři kodexů a malíři miniatur ve středověkých klášterech. Druhé místo získala Waldburga Mikešová z Ostrova, o třetí se podělily Věra Medvecká z Kynšperka nad Ohří a Hana Vojtěchová z obce Stříbrná. Ocenění kronikáři obdrželi i finanční odměnu.

/jb/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down