Autor
Kategorie:
Různé

Karlovy Vary využívají moderní digitální archiv

K řadě měst a obcí, které získaly podporu z EU na projekt digitalizace, patří též Karlovy Vary. Loni na podzim dokončily projekt digitalizace stavebního archivu.

Digitalizace stavebního archivu byla součástí rozsáhlejšího projektu »Zajištění přenosu dat a informací v území statutárního města Karlovy Vary«, který město provádělo od dubna 2012 do konce září 2013. Kromě digitalizace stavebního archivu obsahoval další čtyři části – dobudování datové sítě organizací města, nastavení tzv. Identity Access Managementu (jednotné správy uživatelských oprávnění), vytvoření bezpečného a kapacitního datového úložiště a vytvoření elektronického systému dokumentů pro jejich tvorbu a zpracování provázané s aplikacemi používanými při plnění agend magistrátu a města. Celkové náklady projektu činily 81,5 mil. Kč (85 % pokryla dotace z IOP).

PŘÍNOS DIGITALIZACE

»Účelem digitalizace bylo zachovat historickou dokumentaci, která věkem trpí problémy, jako je blednutí, stárnutí papíru, náchylnost k mechanickému poškození apod.,« uvedl pro Moderní obec Jan Kopál, tiskový mluvčí města. Naskenováno bylo 3,6 milionu stran historické stavební dokumentace, která v městském úložišti zabírá objem asi 4 terabyty zabezpečených dat.

Stavební úřad, orgán státní památkové péče, technický odbor a další pracoviště teď mohou přistupovat k historickým stavebním údajům rychle a z kteréhokoliv oprávněného terminálu v rámci městské datové sítě (propojení na části projektu datová síť, správa uživatelských oprávnění). Zároveň nehrozí opotřebení dokumentů jejich fyzickým vyzvedáváním, kopírováním, přenášením. Dokumentace může být geolokalizována, tj. napojena na podklad např. katastrální nebo technické mapy.

Pocítí přínosy projektu i občané? Dokumentace stavebního archivu není volně přístupná, je vyhrazena osobám s právním zájmem, tj. vlastníkům, účastníkům správních řízení, těm, kdo mají k věci profesní vztah aj. »Není to tak, že by si kdokoliv mohl na internetu vyhledat objekt a probírat se jeho stavební dokumentací. Přesto už jen to zrychlení práce magistrátu je žádoucím přínosem,« uzavřel Jan Kopál.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *