06.06.2018 | 06:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

KCP se mění v chytrou budovu

Kongresové centrum Praha prochází náročnou modernizací technického zázemí včetně energetické infrastruktury. Image nehospodárného kolosu je pryč, pro centrum jsou prioritou úspory energií a udržitelný rozvoj.

Investici 126 milionů korun si vyžádalo zásadní přebudování energetického systému Kongresového centra Praha (KCP), které v letech 2016–2017 probíhalo za plného provozu. Úspor již nyní dosahuje centrum v oblasti vytápění, chlazení, vzduchotechniky a osvětlení.  „Bylo to velmi zajímavé, jelikož jsme se museli přizpůsobit všem zkouškám a představením a samozřejmě i konferenčním akcím,“ řekl Ivo Slavotínek, předseda představenstva společnosti ENESA, která projekt realizovala. ENESA se specializuje na kompletní úsporná energetická řešení a patří do skupiny firem ČEZ ESCO, jež sdružuje podobně zaměřené firmy a poskytuje klientům úsporná a „smart“ řešení na míru.

 

Teplo dodají kotle i diváci

Kongresové centrum zvolilo v otázce financování projektu podobný přístup, jaký byl o několik let dříve uplatněn například v Národním divadle či Rudolfinu: metodu EPC (Energy Performance Contracting). Při této metodě navrhuje konkrétní řešení modernizace často sám dodavatel při dodržení okrajových podmínek zadavatele. Každý projekt EPC je kombinací energetických služeb se zárukou úspor a energetického managementu. Je navržen vždy tak, aby zákazník všechny investice a ostatní související náklady splatil za předem známou dobu z úspor generovaných projektem. Výše úspor je garantována smluvně a je prokazatelná i díky využití energetického managementu.

V kongresovém centru jsou podle Slavotínka použita podobná řešení jako v předchozích pražských realizacích úsporných opatření. Je zde například využíván systém rekuperace (systém zpětného získávání odpadního tepla), který výrazně snižuje spotřebu tepla a chladu. Zajímavý je i systém klimatizace, který funguje tak, že čerstvý venkovní vzduch je nasáván přes centrální předehřev vzduchu, kde je upravován na vhodnou teplotu dle ročního období, a dál pak je systematicky rozváděn do celé budovy. Navíc, než se vzduch dostane do přípravny, projde filtry, které ho částečně zbaví prachu, pylů a jiných alergenů. V jednotlivých prostorách je pak vydýchaný vzduch (tzv. odpadní) s použitím tepelných výměníků měněn za čerstvý a čistý vzduch okamžitě, jakmile se koncentrace CO2 blíží ke stanovené hranici.

 

Úspory předběhly očekávání

Pro vyhodnocení úspor si KCP najalo nezávislého verifikátora, který ověřoval, jestli způsob výpočtu energetických úspor od ENESA  je správný. Už dnes je jasné, že plánované úspory ve výši 21,3 mil. Kč, což je zhruba 30 % celkových nákladů na energie v roce 2013, byly překročeny a prostá návratnost investice, propočtená na 6 let tak bude dodržena.

 

Kongresové centrum budoucnosti

V rámci služeb energetického managementu sedí v technickém dispečinku technici, kteří na monitorech sledují všechny procesy a kontrolují, že vše probíhá, jak má. Chytrý systém řízení reaguje na všechny změny a upravuje výkon motorů, chladicích strojů a zdrojů tepla doslova podle počasí, zeměpisné orientace jednotlivých prostor, naplněnosti místností a sálů a koncentrace CO2 ve vzduchu.

„Napojili jsme zde například energetický dispečink na (interní) rezervační systém a podle plánu obsazenosti budovy připravujeme klima pro domluvené akce. Čili když je zkouška, je jasné, že celý sál nemusí být tak vytopený, jako když probíhá představení,“ vysvětluje Slavotínek.

Elektrická energie, kterou si KCP pro svoje potřeby částečně vyrábí, se šetří i v osvětlení prostor. Všechno stávající osvětlení v suterénech bylo nahrazeno za LED svítidla s funkcí řízeného stmívání, což se  týká i velkých podzemních garáží, které reaguje na pohyb obsluhujícího personálu. Aby se KCP v příštích letech posunulo mezi ty nejlepší lokace, musí fungovat v souladu s principy trvalé udržitelnosti. „Jsme místem, kde se lidé vzdělávají, zlepšují, směřují k hodnotným cílům. My k tomu chceme samozřejmě přispět. Chceme být ekologičtí, společensky zodpovědní, chceme podporovat dobré věci ve stejné míře, jako se snažíme zajistit našim klientům ty nejlepší podmínky, bezpečí a komfort při organizování jejich setkání,“ uzavírá obchodní a marketingová ředitelka Lenka Žlebková.


Kongresové centrum Praha

Nepřehlédnutelná stavba na kraji Nuselského údolí byla, jak známo, postavena především pro sjezdy komunistické strany Československa. Její výstavba trvala od roku 1976 do roku 1981. Dnes slouží k pořádání kulturních, kongresových a výstavních akcí, ubytování hostů a zajištění dalších administrativních činností. V objektu je celkem 56 sálů a různých multifunkčních prostor a skoro 13 tisíc m2 kancelářských ploch k pronájmu. Největší kongresový sál pojme více než 2750 návštěvníků a pro svoji mimořádnou akustiku patří mezi 10 nejlepších sálů světa.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down