Kde brát v těžkých časech? V Praze dnes skončila dvoudenní Celostátní finanční konference Svazu měst a obcí ČR

Ústředním motivem dnes v Praze ukončené dvoudenní XXV. Celostátní finanční konference bylo hledání odpovědí na otázku , jak nejlépe přežít energetickou krizi, aniž by to výrazně omezilo investice do lokálního rozvoje. Zajímá to starosty i úředníky samosprávných celků, primátory, politiky a v neposlední řadě samozřejmě i občany.

Koneckonců budou to zejména občané, kteří nejvíc pocítí dopady inflace a zdražení.  Nicméně jejich klesající koupěschopnost dopadne nejdříve na místní firmy a podniky, přes ně pak i na rozpočty měst a obcí, aby v konečném důsledku prohloubily ekonomický propad celé republiky.

Jednou z možností, jak tento propad lokálních ekonomik zastavit, byla například Svazem měst a obcí ČR (SMO ČR) žádaná, ale bohužel nevyslyšená otázka rozdělení válečné daně.

Včerejší zahajovací dopoledne bylo věnováno vystoupením členům vlády a ústředních orgánů státní správy. Nepříliš povzbudivý byl však už první příspěvek ministra financí Zbyňka Stanjury. Ministerstvo financí očekává podle něj, že vlivem inflace bude státní pokladna zatížena dalšími výdaji na valorizaci důchodů, sociálních dávek, a především na zastropování cen elektřiny plynu. Trochu optimističtěji zazněly informace od Ivana Bartoše, místopředsedy vlády pro digitalizaci a ministra pro místní rozvoj, který představil zdroje možného financování českých municipalit a nové kroky týkající se stavebního zákona.

Konference se zúčastnili i ministři zemědělství Zdeněk Nekula, jenž se zaměřil ve svém příspěvku na pozemkové úpravy a potravinovou soběstačnost, a ministr dopravy Martin Kupka. Ten ve svém příspěvku vysvětloval, jak bude v následujícím roce financována správa, údržba a výstavba obecních komunikací a mostních konstrukcí.

Nastavení smluvních vztahů mezi obcemi a dodavateli energií se věnovala Markéta Zemanová, členka rady Energetického regulačního úřadu.

Celostátní finanční konference bude včera odpoledne pokračovala a skončí dnes po poledni. Více než 220 přítomných zástupců místních samospráv na ní získalo řadu konkrétních podnětů či informací, jak se v současné situaci chovat, kam se obrátit o pomoc, s kým se poradit.

Velká část bude byla věnována debatě o zdrojích příjmů obcí. A to nejen možnostem využití bankovních produktů, ale i široké škále vypsaných dotačních titulů. Mluvilo se samozřejmě i o Národním plánu obnovy, ve kterém plánovaný odhad alokace pro ČR je 16,7 mld. Kč.

Formy podpory komunální politiky byly tématem příspěvku ředitele Státního fondu životního prostředí Petra Valdmana. Obce do 3000 obyvatel mohou dosáhnout v rámci modernizačního fondu na dotaci až ve výši 75 procent na výstavbu nových fotovoltaických elektráren ve vlastnictví obce. U větších obcí výše podpory může činit až 60 procent nákladů.

Dnešní pokračování konference se věnovalo i predikci aktuálního vývoje hospodaření obcí. Miroslav Matej, ředitel odboru Financování územních rozpočtů Ministerstva financí ČR, očekává výši příjmů obcí za rok 2022 ve výši 434,9 mld. Kč a výši výdaj dosahující 406,7 mld. Kč. Lze předpokládat vlivem inflace, že inkaso daní bude v následujícím roce příznivé a obce posílí zdroje z RUD přibližně o 10 procent. Jistě zazní apel na obce a města, aby neodkládaly investice, protože prostředky na účtech rychle degradují.

Vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka , který je zároveň pověřen řízením Ministerstva životního prostředí, konferenci uzavřel s tématem sociální politiky v době energetické krize.

Také letošní ročník celostátní finanční konference se uskutečnil díky jejímu generálnímu partnerovi, kterým je SKUPINA ČEZ. Hlavním partnerem byla ČESKÁ SPOŘITELNA, EKO – KOM a KIA Czech. Dalšími partnery byly společnosti CorCo SYSTEMS, D.A.S. RECHTSSCHUTZ AG, pobočka pro ČR, ECO LED veřejné osvětlení, EMPEMONT, EVROPSKÁ INVESTIČNÍ BANKA, Fleet Consulting Group – (elektromobil Peugeot), GPLUS.

/tz/

Některé další zajímavosti z konference naleznete na facebookovém profilu časopisu Moderní obec.* https://www.facebook.com/ModerniObec .

Ilustrační foto: Ivan Ryšavý

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down