Kde radnice doručují úřední zásilky vlastními silami

V době, kdy jsme svědky hrozby rušení mnoha poštovních poboček především v malých obcích, může zaujmout informace, že některá města v Pardubickém kraji si organizují roznášku úředních zásilek vlastními silami.

Několikaleté zkušenosti s vlastní roznáškou úředních zásilek má radnice v Jablonném nad Orlicí a už půl roku testují tento způsob v Letohradu. (Obě města spadají do okresu Ústí nad Orlicí.)

ŽÁDNÝ VELKÝ OBJEV, ALE PERFEKTNĚ NÁM FUNGUJE

Roznos úředních zásilek si zabezpečuje MěÚ v Jablonném nad Orlicí již od roku 2006. »Jedná se o veškerou běžnou poštu včetně doručenek v rámci města,« upřesňuje tajemník MěÚ RNDr. Vladimír Nožka s tím, že roznášku má na starosti pracovnice zaměstnaná na částečný úvazek, která jinak ještě nosí ostatní zásilky vytvořené na úřadě ke klasickému odeslání na Českou poštu.

Toto doručování se městu jednoznačně osvědčuje. Jednak uspoří za poštovné, což pokryje náklady na zaměstnankyni, a ještě tzv. zbude. Pracovnice je k doručování písemností speciálně proškolena jako úřední osoba, má zkušenosti ze svého dřívějšího působiště coby poštovní doručovatelka.

Ještě větším přínosem je však pro radnici fakt, že doručení probíhá v kratších lhůtách, většinou do druhého dne, a hlavně máme téměř stoprocentní úspěšnost v dosažení adresátů. Pracovnice roznáší zásilky odpoledne, má velkou místní znalost, a tak je většina zásilek doručena týž den.

»Jsem si vědom toho, že nejde o žádný velký objev, přesto nám tento systém perfektně funguje. V zavedeném způsobu budeme i nadále pokračovat. Systém je levnější, rychlejší a velice operativně můžeme řešit případné zádrhele. Další výhodou je i to, že občané ušetří svůj čas při běhání na poštu a zásilky mají doručeny až domů,« uzavírá Vladimír Nožka.

PRUŽNOST A ZPĚTNÁ VAZBA

Od července 2013 zkušebně roznáší úřední zásilky také pracovník MěÚ v Letohradu. »Doručování se týká veškerých zásilek ze strany města či úřadu určených adresátům ve všech částech obce,« vysvětluje tajemník Mgr. Miloš Štěpán.

Rovněž v Letohradu se na roznášce podílí jedna doručovatelka a systém se osvědčuje. »Ekonomicky je určitě výhodnější, i když přesné úspory za tak krátkou dobu nelze uvést. Hlavní přínos vidím v tom, že naše doručovatelka je schopna roznášet poštovní zásilky v odpoledních hodinách a o víkendech, kdy je větší pravděpodobnost, že zastihne pracující spoluobčany, kteří nemusí chodit na poštu,« dodává tajemník.

Město si pochvaluje i větší pružnost v doručování, schopnost ihned reagovat na potřebu roznesení zásilek a okamžitou zpětnou vazbu, kolik se jich doručilo. Kromě Jablonného inspirovala Letohradské i zkušenost měst, jež vlastními silami distribuují jednorázové zásilky, např. volební lístky.

Pracovnice, která pro MěÚ v Jablonném nad Orlicí zabezpečuje roznášku úředních zásilek, je k této činnosti speciálně proškolena a navíc dříve působila jako poštovní doručovatelka.

FOTO: ARCHIV MĚSTA JABLONNÉ NAD ORLICÍ

Na MěÚ v Letohradu si roznášení úředních zásilek »ve své režii« též pochvalují.

FOTO: ARCHIV MĚSTA LETOHRAD

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *