Kdo se "vyšvihl" na konferenci Národní sítě Zdravých měst

Pod názvem Vyšvihněte se! končí dnes v Praze dvoudenní konference Národní sítě Zdravých měst ČR. Je zaštítěna 1. místopředsedou vlády a ministrem vnitra Janem Hamáčkem a ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou, V pracovní části akce se diskutovalo o plánování s občany, řízení a odpovědném chování úřadu, o památkách a urbanismu, podpoře zdraví, zapojení podnikatelů či o smlouvách obcí s developery.

Pracovní část konference včera dopoledne otevřeli zástupci významných ministerstev – náměstek ministra životního prostředí Jan Kříž, náměstek ministryně pro místní rozvoj David Koppitz a náměstkyně ministra zdravotnictví Alena Šteflová. Ocenili spolupráci s obcemi a kraji, vyzdvihli úlohu svého resortu a každý ze svého pohledu zdůraznil zásadní témata, která kvalitu života v obcích a regionech významně ovlivňují. V odpolední části pak svou zdravici přednesl náměstek ministra vnitra Josef Postránecký a ředitel kanceláře Světové zdravotní organizace OSN v Praze Srdan Matic.

Odpolední část konference se pak zaměřila na sdílení osvědčených postupů z denní praxe obcí a měst. Hovořilo se o spolupráci a zapojování občanů obecně (Znojmo) i konkrétních skupin obyvatel, jako jsou mladí (Dobříš), senioři (Prachatice) či podnikatelé (Rožnov pod Radhoštěm). Nechyběla podpora Fair Trade (Třebíč) či ukázka spolupráce v malých obcích (Zbyslavice). Z oblasti strategií zazněly informace o řízení úřadu (Břeclav), o ochraně klimatu a zeleni ve městě (Ostrava), o zdraví jako prioritě (Valašeské Meziříčí). Své místo tam měla i péče o památky a urbanismus (Havlíčkův Brod), odpovědné chování úřadu (Tábor) či podpora cyklodopravy (Nový Jičín).

Všechna uvedená témata úzce souvisejí s postupem k udržitelnému rozvoji, a tato i další města, obce i regiony se jimi aktivně zabývají, což mj. nese své výsledky i v postupu podle metody MA21.

Tématem udržitelný rozvoj a role měst, obcí a regionů zakončil tento blok emeritní profesor Univerzity Karlovy Bedřich Moldan.

Konference dnes ve spolupráci s Frank Bold Advokáti pokračuje workshopem k tématu plánování v území, přesněji pak ke smlouvám mezi městy a developery. Diskusní seminář přináší praktické informace z pohledu zkušených právníků, na programu jsou otázky, jak zohlednit potřeby obcí při plánování záměrů v území, jak transparentně spolupracovat s developery, jak se vyhnout riziku satelitních měst bez infrastruktury či jak předejít nadměrnému zatížení území? Workshop se setkává s velikým zájmem účastníků, který vysoce převyšuje kapacitu sálu.

Bližší informace k akci naleznete již nyní na www.vysvihnetese.cz . Na této adrese budou vyvěšeny i prezentace spolu  s kompletní fotogalerií zde budou brzy ke stažení

Pracovní část akce byla podpořena finančními prostředky Evropského sociálního fondu, které byly na realizaci projektu poskytnuty z operačního programu Zaměstnanost.

Na včerejším slavnostním večeru byli Národní sítí zdravých měst ČR oceněni její významní partneři asociace. Byla tam rovněž předána ocenění v kategorii Skokan roku NSZM ČR 2018 a vyhlášeny výsledky hlasování v anketě o Nejlepší dobrou praxi 2018. Od těch nejpovolanějších – dlouholetých a úspěšných „šampiónů“ asociace při této příležitosti zazněly příběhy z pětadvaetiletéleté historie Zdravých měst. V moderované diskusi své zkušenosti přednesli zástupci Chrudimi, Litoměřic, Kopřivnice, Hodonína, Vsetína, Křižánek či Kraje Vysočina.

KDO VČERA PŘEVZAL OCENĚNÍ?

V kategorii Skokan roku 2018 zvítězilo město Týnec nad Sázavou.

Ocenění NEJLEPŠÍ Dobrá praxe 2018 obdržela obec Křižánky.

Ocenění pro osobnosti, které s Národní sítí Zdravých měst ČR a jejími členy spolupracují po dlouhá léta a přinesly jí řadu podnětů, získali: Rut Bízková (oblast životního prostředí a inovací), Igor Hartmann (oblast strategické práce), Pavel Šremer (oblast životního prostředí) a Jaroslav Kříž (oblast podpory zdraví).*

/zr/

K hornímu snímku: Ocenění a šampioni – za Senát Parlamentu ČR Herbert Pavera, Ladislav Chlupáč, Renata Chmelová, za Ministerstvo zdravotnictví náměstkyně ministra Alena Šteflová, ocenění:  Igor Hartmann (Ministerstvo pro místní rozvoj), Pavel Šremer (Společnost pro trvale udržitelný život), Jaroslav Kříž (lékař - hygienik), za Univerzitu Karlovu Bedřich Moldan, za tisk Pavel Černý a dále zástupci NSZM ČR a členských měst, obcí a regionů.

Foto: NSZM ČR

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down