01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kdykoliv udeří živly, pomáhají jako první

Dobrovolní hasiči byli i letos v obcích a městech postižených povodněmi - vzhledem k dislokaci svých sborů - prakticky prvními, kdo zahájili záchranné práce. Jejich maximální nasazení bylo velmi dobře hodnoceno na všech úrovních. Po příjezdu profesionálních hasičů se plně zapojovali do součinnosti...

Dobrovolní hasiči byli i letos v obcích a městech postižených povodněmi - vzhledem k dislokaci svých sborů - prakticky prvními, kdo zahájili záchranné práce. Jejich maximální nasazení bylo velmi dobře hodnoceno na všech úrovních. Po příjezdu profesionálních hasičů se plně zapojovali do součinnosti s nimi a byli to zase oni, kteří v poničených obcích zůstali likvidovat napáchané škody. Zdůrazňuje to Ing. Karel Richter, starosta Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska.

Loni a předloni jednotky SDH i malých obcí bezúplatně obdržely od Hasičského záchranného sboru ČR ochranné oděvy, zásahové boty apod. Jak moc toto vybavení utrpělo při zásazích jednotek během letošních jarních povodní?

V minulých dvou letech Hasičský záchranný sbor skutečně z prostředků vyčleněných Ministerstvem vnitra vybavil jednotky SDH obcí kategorie JPO V zásahovými oděvy a obuví. Šlo o více než 330 tisíc souprav za zhruba 300 mil. Kč. Bylo to poprvé, kdy stát dal centrálně něco dobrovolným hasičům zařazeným do jednotek malých obcí nad 200 obyvatel. Ukázalo se správné, že jsme dlouhodobě usilovali o zlepšení celkové péče o zásahové jednotky. Vždy jsme argumentovali, že ten, kdo zachraňuje, má právo být chráněn. Kvalitní osobní ochranné pracovní pomůcky a prostředky jsou prvními kroky, které se nám společně podařilo prosadit. Je však nutné v tomto úsilí pokračovat. Vždyť jednotky typu JPO ve chvílích nepředvídatelných, nečekaných jsou nezastupitelné a letos opět prokázaly svoji připravenost a ochotu pomáhat lidem v nouzi. Je samozřejmé, že mimořádné události, jakými povodně jsou, si vždy vyžádají i zvýšené náklady. Nyní se zpracovávají rozpočtová opatření směrem ke krajům, přes něž se potřebné finance dostanou obcím.

Z jakých zdrojů se tyto zvýšené náklady jednotkám SDH zpětně hradí a existují pro to už dostatečně pružné, rychlé a efektivní mechanismy?

Hradí se cestou státní správy. Při letošních povodních se k této věci navíc velmi příznivě postavila vláda, když přidělila na likvidaci povodňových škod nemalé finanční prostředky. Tady nemůžeme oddělovat pomoc obcím a jednotkám SDH, které obcím podléhají. Je na obcích, jak prostředky rozdělí. Jsem přesvědčen, že prvořadě by tyto peníze měly jít na pomoc nejvíce postiženým a pak můžeme počítat dále. Vývoj po povodních v letech 1997 a 2002 se rozhodně změnil k lepšímu a věřím, že se dál budou hledat další zdroje, aby potřeby jednotek SDH obcí byly co nejlépe naplněny. Chtěl bych je při této příležitosti znovu ocenit, protože opět dokázaly svou nezastupitelnou roli v rámci Integrovaného záchranného systému i to, že naše heslo pomoci bližnímu nevyznívá naprázdno.

Co se obvykle z pohledu jednotek SDH jeví jako nejsložitější při záchranných pracích během povodní letošního typu a následné likvidaci škod?

Když některou oblast zasáhne nečekaný přívalový déšť, je situace pokaždé složitá. Hasiči se s ní však vždy vyrovnali se ctí. Potíže se nám však stále vyskytují například s uvolňováním dobrovolných hasičů ze zaměstnání. Bylo by vhodné, aby i zaměstnavatelé pochopili, že ve svých podnicích mají hasiče - zachránce hodnot, a umožňovali mu bez výhrad vykonávat tuto ryze humánní a nezastupitelnou činnost. Ať zákony tyto zaměstnavatele zvýhodní - například na daních.

Jaká bývá spolupráce jednotek SDH s obcemi, na jejichž území zasahují?

Také obce musí »zabojovat« ve prospěch lidí, kteří pro ně a své spoluobčany dělají více než ostatní. I proto je nutné trvale získávat finanční podporu státu pro vytváření dobrých pracovních a ochranných podmínek v práci hasičů - záchranářů, a to i v menších místech, kde zejména peněz obvykle nikdy není dost. My to přece svou činností, kvalitou přípravy vrátíme.

Rád bych však starostům a primátorům a dalším voleným zastupitelům obcí a měst poděkoval za dosavadní spolupráci a vstřícnost, které se nám z jejich strany dostává. Kamkoliv přijedu, všude se setkávám s tím, že si zástupci obcí naší práce váží, a my je respektujeme. Přál bych si, aby tomu tak bylo i nadále - a navíc, aby se tato plodná spolupráce zdravě rozvíjela ku prospěchu nás všech a celé České republiky.

 

Starosta Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Ing. Karel Richter byl v červenci opět zvolen do čela největší zájmové organizace v ČR s více než 340 tisíci členy.

FOTO: ARCHIV

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down