Knihovna v Bohumíně už funguje, hned první den přišla stovka čtenářů

Netrpěliví knihomolové z Bohumína na Karvinsku se dočkali. Od včerejška jsou v provozu všechny pobočky tamní městské knihovny. Umožnila to vláda, která urychlila uvolňování opatření v souvislosti s šířením onemocnění covid-19. Hned první den zavítalo mezi knihovnice přes sto věrných čtenářů. Někteří z nich čekali na otevření už ráno.

Knihy jsem si záměrně šetřila, vracela jsem je postupně do biblioboxu před knihovnou a nečetla je tak rychle jako obvykle, ať s nimi vydržím až do otevření. Dokonce jsem už sáhla do domácí knihovničky a znovu si přečetla Babičku od Boženy Němcové,“ prozradila přede dveřmi knihovny jedna z čekajících čtenářek pár minut před jejím otevřením.

Půjčování i vrácení knih probíhá za zpřísněných hygienických podmínek. Omezen je například počet lidí, kteří v ní najednou mohou být. Čtenáři musí mít roušku a u vstupu použít připravenou dezinfekci. „V dospělém oddělení v centru Bohumína může být v jednu chvíli pouze pět čtenářů, dva návštěvníci pak v dětském oddělení a teen zóně. Dva lidé současně jsou možní v pobočkách v městských částech, další musí čekat, až se místo uvolní,“ sdělil Karel Balcar, ředitel městské kulturní agentury K3 Bohumín.

Knihovna se teď zaměřuje především na rychlé odbavení čtenářů. Tzn. vrátit knihu a rychle si půjčit novou, aby se dostalo na všechny zájemce. Zatím není možné využít veřejný internet, zastaveny jsou i oblíbené kurzy nebo workshopy.

Knihy lze vracet 24 hodin denně přes speciální biblioschránku, kterou čtenáři najdou před knihovnou v centru Bohumína ve Vrchlického ulici. Tuto variantu knihovna preferuje, protože vrácené knihy jdou na dva dny do karantény, než jsou znovu k dispozici dalším čtenářům. V Bohumíně se kromě klasických knih půjčují ještě stolní hry a audioknihy.

„Všechny vypůjčené publikace budeme i nadále automaticky prodlužovat, a to až do 30. června. Počínaje včerejškem navíc vyhlašujeme amnestii na dříve nevrácené knihy a promineme našim čtenářům i poplatky za pozdní vrácení. Amnestie potrvá do konce června,“ dodal ředitel.

Knihovna v centru Bohumína je pro veřejnost otevřena od pondělí do pátku, a to od 8 do 12 hodin a od 13 do 17 hodin s výjimkou středy, kdy funguje pouze v dopoledních hodinách. Dětské oddělení spolu s teen zóou přivítá návštěvníky ve všední dny kromě středy od 13 do 17 hodin.

Stejnou otevírací dobu má i pobočka knihovny v městské části Skřečoň. Pobočka ve Starém Bohumíně je k dispozici dva dny v týdnu – v úterý a v pátek vždy od 13 do 17 hodin. V Záblatí si lidé mohou zajít půjčit knihu vždy v pondělky od 13 do 17 hodin.*

/tz/

Ilustrační foto: Pavel Čempěl

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. Aktuální průtoky v řekách jsou na některých místech pod 10 procenty dlouhodobého průměru. Zásobování obyvatel pitnou vodou ale ohroženo není, a to díky zásobám v přehradních nádržích, které jsou naplněny zhruba z 90 procent. Abychom projevy sucha vyřešili, je třeba dělat současně opatření v krajině, obnovovat lesy i pracovat na velkých vodohospodářských stavbách včetně přípravy nových přehrad: shell shockers 2.0

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down