Knihovnu roku 2021 mají ve Statenicích, Městská knihovna roku 2021 je v Semilech. Neztratila se ani "tvář" říjnového vydání Moderní obce

Ministerstvo kultury a Svaz knihovníků a informačních pracovníků minulý čtvrtek v Praze ocenily knihovny, které si skvěle vedly i během pandemie covid-19.

V Zrcadlové kapli pražského Klementina byla ve čtvrtek 14. října slavnostně udělena cena Ministerstva kultury Knihovna roku 2021. Ocenění se uděluje k ohodnocení dlouhodobých zásluh o rozvoj knihovnictví v obcích a mimořádného přínosu k rozvoji veřejných knihovnických a informačních služeb ve dvou kategoriích – Základní knihovna a Významný počin v oblasti poskytování veřejných knihovnických a informačních služeb. Ocenění předával ministr kultury Lubomír Zaorálek.

V kategorii Základní knihovna obdržela hlavní cenu Obecní knihovna ve Statenicích (okres Praha-západ) za zásadní ovlivnění kulturního, společenského, ale i politického dění v obci a za přispění k znovuobnovení společné činnosti venkovské komunity.

Diplomy obdržely Místní knihovna v Číměři na Třebíčsku za týmovou a nápaditou práci s dětskými čtenáři v příjemném prostoru knihovny a za výjimečné propojení činnosti knihovny s komunitními aktivitami obce a Veřejná knihovna Slivenec (jedna z pražských městských částí) za příkladnou spolupráci s místními spolky a komunitním centrem a za propojování různých zájmových skupin a generací, zejména seniorů.

V kategorii Významný počin v oblasti poskytování veřejných knihovnických a informačních služeb byla hlavní cenou oceněna Knihovna Jiřího Mahena v Brně za projekt Knihovna na Křižovatce a jeho mimořádný přínos k rozvoji knihovnických a informačních služeb cestou partnerství, inovací a ekonomického modelu vícezdrojového financování. Diplom pak převzali zástupci  Národní knihovny České republiky za zpřístupnění digitálních knihoven v době pandemie COVID 19 jako nenahraditelného zdroje pro oblasti vzdělávání a výzkumu.

Starostka Statenic Apolena Novotná ihned po ocenění místní knihovny titulem Knihovna roku 2021 na webu obce (https://www.statenice.cz/) mj. uvedla: "Děkuji všem, kteří se podílejí na jejím chodu a tím iniciují živou komunitu místních lidí, obzvláště pak ale dvěma hlavním knihovnicím – Barboře Černohorské a Zuzaně Brychtové Horecké, které si takové ocenění zaslouží především, »Obývák vesnice« je jejich dítětem. Jsou zářným příkladem toho, že se dá postupně a zprvu z mála vytvořit něco, co přinese prospěch širokému okolí.

V posledních letech se v obci spojilo několik šťastných okolností. Již minulé vedení mělo dobrou volbu při výběru architekta nové budovy obecní knihovny, kterým je Ing. arch. Jiří Poláček, a potřeba lidí mít v obci komunitní prostor urychlila její realizaci. Evropskou dotaci obec šťastně získala a současnému vedení se zase podařila volba výběru kvalitního a rychlého zhotovitele, takže nová knihovna mohla od jara 2021 začít žít a od podzimu již naplno poskytovat místním lidem spousta zajímavých aktivit po vzoru současných knihovnických trendů. Mám z ocenění opravdu velikou radost a přeji naší knihovně, aby ji štěstí neopouštělo."

OCENĚNÍ UDĚLOVAL I SKIP ČR SPOLU S SMO ČR

Ocenění Městská knihovna roku 2021, které uděluje Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR (SKIP) a Svaz měst a obcí ČR, získala Městská knihovna v Semilech z Libereckého kraje. Na druhém místě se umístila Knihovna Karla Dvořáčka ve Vyškově, na třetím místě byla Knihovna Bedřicha Beneše Buchlovana v Uherském Hradišti. Zvláštní cenu obdržela Knihovna města Ostravy.
Ceny předal předseda SKIP Roman Giebisch a místopředseda Svazu měst a obcí Vlastimil Picek.
Ocenění Kamarádka knihovna pro nejlepší dětské knihovny obdržely Městská knihovna Slavoj ve Dvoře Králové nad Labem a Městská knihovna Rožnov pod Radhoštěm.
Cenu SKIP MARK 2021 pro mladého knihovníka obdržel Tomáš Pavelka, starosta obce Mořice na Prostějovsku. Nejmladší starosta v republice (23)
byl navržen na ocenění za mimořádný přínos oboru, a to aktivní podporu knihoven v malých obcích, za skloubení práce starosty, knihovníka a studenta a také za série tříletých celorepublikových stáží organizovaných Sdružením místních samospráv pod názvem JAK NASTARTOVAT OBECNÍ KNIHOVNU? a KNIHOVNA V OBCI. Tomáš Pavelka je hlavním iniciátorem spolupráce a propojování státní samosprávy a knihoven, jeho působení ve Sdružení místních samospráv je pro šíření dobrého jména a chápání místa knihoven v obcích jedinečné a velmi důležité pro další rozvoj knihoven v malých obcích.
Tomáš Pavelka je i "tváří" aktuálního říjnového vydání Moderní obce, kde s ním na str. 10 a 11 vedeme zajímavý rozhovor.
/zr, rš/
K foto:
Na snímku knihovnice Barbora Černohorská a Zuzana Brychtová Horecká spolu se starostkou Statenic Apolenou Novotnou (vpravo) při děkování po převzetí hlavní ceny Ministerstva kultury Knihovna roku 2021 v kategorii Základní knihovna
Foto: archiv Ministerstva kultury

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down