Autor
Kategorie:
Téma měsíce

Komunitní zahrádky oživují sídliště

V poslední době roste zájem obyvatel měst o komunitní zahrádky, které lze zakládat na sídlištích, v prolukách domů, na záhonech kolem stromů nebo na střechách domů. I k nám už dorazilo městské zahradničení (urban gardening).

Oživit nevyužívaný veřejný prostor, nabídnout užitečnou a současně zábavnou činnost zejména seniorům či rodičům s dětmi ve městech, navázat sousedský kontakt, podpořit zdravý životní styl nebo se naučit kompostovat. To je podstata komunitního zahradničení, kterému se daří např. v Paříži, Berlíně či ve Vídni, jež dokonce začala poskytovat finanční i poradenskou podporu zahrádkám v městské zástavbě pod heslem: Společné zahrádkaření spojuje. U nás např. už třetí sezonu běží projekt komunitní zahradničení při KC Zahrada na pražském Jižním Městě.


V PŮDĚ NEBO I V PYTLI NA STŘEŠE

»Nechali jsme se inspirovat londýnskou galerií Tate Modern, kde podobný projekt běží už delší dobu,« popisuje začátky Radka Spěváčková z KC Zahrada (provozovatelem je Kulturní Jižní Město, o. p. s.). »Každý rok pro nás znamená novou zkušenost, ten letošní vede co do počtu zájemců.« KC Zahrada si tento rok přizvala na pomoc s komunitní zahradou organizaci KOKOZA, o. p. s., jež propaguje pěstování zeleniny ve městech a využívání bioodpadu.

»Naši zahradníci a zahradnice mají k dispozici dvě políčka, kde se pěstuje přímo v půdě,« vysvětluje Kristina Řešátková, jedna ze zakladatelek KOKOZA a koordinátorka projektu. »Dále využíváme boxy, pytle a samozavlažovací nádoby vlastní výroby z recyklovaných materiálů, naplněné substrátem bez chemického hnojiva, jenž je vhodný pro pěstování zeleniny.« Jaký je ohlas ze strany obyvatel sídliště?

V letošním roce má komunitní zahrada asi dvacítku členů. »Převážně jsou to ženy ve věku 50 let, maminky s dětmi, ale také mladí kolem 25 let a občas se přidají i senioři,« upřesňuje Kristina Řešátková. Každý se o svou část stará sám podle svých časových možností. Společně se skupina schází dvakrát týdně.

A zdroje financování? Městská část Pra-ha 11 se do projektu zapojila finančně v předchozích letech a nadále poskytuje pozemek, na němž se zahradničí. Vloni poskytla podporu i Nadace VIA a letos se podílejí účastníci prostřednictvím příspěvků na materiál a zahradnické pomůcky.

Přestože sezona je již v plném proudu a všechna políčka jsou zaplněna, případní zájemci mohou využít nádoby či pytle se substrátem na střeše KC Zahrada. »Přes letní prázdniny se budeme scházet pouze jednou týdně, ale od září bychom chtěli naše zahradničení podpořit semináři a workshopy pro zájemce o pěstování a kompostování ve městě,« dodává Kristina Řešátková.

Zahradníky a zahradnicemi jsou nejčastěji rodiče s dětmi, ale přidávají se i senioři.

Zeleninu, ovoce či bylinky si zájemci mohou pěstovat také přímo v půdě.

FOTO: ARCHIV KC ZAHRADA

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *