Autor
Kategorie:
Správa a rozvoj

Konec reformy financování regionálního školství?

Jedním z prvních kroků nového ministra školství, mládeže a tělovýchovy Petra Fialy bylo pozastavení projektu reformy financování regionálního školství, dokud nebude jasno o rozpočtech pro regiony v příštích dvou letech. Podle náměstka ministra Ladislava Němce by školy nově mohly dostávat jednotný...

Jedním z prvních kroků nového ministra školství, mládeže a tělovýchovy Petra Fialy bylo pozastavení projektu reformy financování regionálního školství, dokud nebude jasno o rozpočtech pro regiony v příštích dvou letech. Podle náměstka ministra Ladislava Němce by školy nově mohly dostávat jednotný příspěvek na každého žáka plus paušál. Kdyby byl zachován původní návrh, ohrozilo by to řadu škol v malých obcích (viz např. Moderní obec č. 1/2012 – Hrozí napřesrok venkovským školám zánik? Obce mobilizují – pozn. redakce). Chystané změny prý začnou platit nejdříve od ledna 2014, přičemž původně se start reformy chystal už napřesrok.


Původní plán exministra Josefa Dobeše počítal s tím, že by školy dostávaly peníze podle naplněnosti tříd. To by vedlo ke slučování, případně rušení poloprázdných, na provoz drahých škol. MŠMT proto připravilo měkčí variantu. »Jde v podstatě o to, že normativ na žáka bude jednotný pro daný stupeň školy v rámci ČR s tím, že paušál na školu zase bude určitým způsobem zohledňovat buď velikost školy, lokalitu, zkrátka celou řadu dalších parametrů,« vysvětlil Ladislav Němec.

Více o budoucnosti regionálního školství by mělo zaznít na veřejném slyšení Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, luidská práva a petice Senátu PČR, které je naplánováno na 6. 6. od 14.30 ve Valdštejnském paláci v Praze. Přítomen má být i ministr Petr Fiala a s ním také zástupci Svazu měst a obcí ČR, Sdružení místních samospráv ČR, Spolku pro obnovu venkova ČR, Českomoravského odborového svazu pracovníků ve školství aj.

ZŠ v Kasejovicích na Plzeňsku je spádovou školou pro žáky z dalších 24 obcí.

FOTO: ARCHIV

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *