01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Konference IMPA byla opět inspirací

Letošní konference IMPA2005 splnila očekávání pořadatele, jímž byl opět Plzeňský kraj ve spolupráci s poradenskou společností MIM Consulting a za odborného přispění Západočeské univerzity. Totiž pomoci k rozšíření informací o novinkách a trendech v oblasti nasazování informačních technologií v...

Letošní konference IMPA2005 splnila očekávání pořadatele, jímž byl opět Plzeňský kraj ve spolupráci s poradenskou společností MIM Consulting a za odborného přispění Západočeské univerzity. Totiž pomoci k rozšíření informací o novinkách a trendech v oblasti nasazování informačních technologií v procesu veřejné správy.

V Kongresovém centru Darovanský dvůr na Plzeňsku se jí počátkem června účastnilo na 160 zástupců obcí, měst, krajů i centrálních úřadů a odborných firem nejen ze západních Čech. Mediálním partnerem akce byl časopis Moderní obec.

BEZBARIÉROVĚ? ANO, ALE...

Vedoucí odboru informatiky Krajského úřadu Plzeňského kraje Bc. Václav Koudele si cení faktu, že zástupcům veřejné správy tam byl předveden postup, jak si obec snadno, rychle a za minimum peněz může vytvořit internetové stránky. Organizátoři přitom dali prostor pro příklady hned čtyř konkurenčních řešení. Při jejich prezentaci však shodně zazněl poukaz na význam bezbariérového přístupu k webovým stránkám obcí bez ohledu na zdravotní dispozice nebo technologické vybavení uživatelů internetu.

Jan Savický, ředitel České vydavatelské pro internet, s. r. o., například připomněl, že tvorba takových stránek je technicky poměrně obtížná a laik v podstatě zůstává odkázán na specializované redakční systémy, které přístupné stránky už vytvářejí. Vhodných systémů však podle něho zatím ještě mnoho není, a proto webové stránky obcí jsou obvykle tvořeny nevalidním kódem (neodpovídajícím normě), takže nerespektují dostatečně barevný kontrast písma pozadí, neužívají správně formulované odkazy, ne-označují stránky nadpisy a podnadpisy, obrázky nejsou popsány textem, nabídky odkazů vyžadují spouštění tzv. skriptů (které však nemusí být k dispozici - a odkazy jsou tudíž nepřístupné) apod. Pokud tedy obec uvažuje o tom, že by si zavedla či inovovala své internetové stránky, měla by se zajímat o to, zda nabízený redakční systém splňuje pravidla vydaná Ministerstvem informatiky pro tvorbu přístupného webu.

ZBYTEČNÉ DRAHÉ "DRÁTY"

Bc. Václav Koudele se věnoval koordinaci interních portálových řešení Plzeňského kraje, který dokázal zamezit mrhání penězi na duplicitní aplikace. "Problémem úřadů totiž dosud bývá, že jeden odbor si tam nechá vytvořit externím dodavatelem internetovou aplikaci, v jejímž rámci je dodán dejme tomu modul pro vyhledávání adresy v mapě, a vzápětí druhý odbor zadá vytvoření aplikace na něco jiného, ale opět s modulem pro vyhledávání adresy v mapě. Tím je modul zaplacen z peněz daňových poplatníků zbytečně dvakrát," poznamenává krajský informatik. V Plzeňském kraji jsou proto všechna portálová řešení, do nichž kraj investuje, předkládána odboru informatiky k vyjádření.

Nejen Bc. Václav Koudele však na konferenci připomněl, že také centrum nehospodárně vynakládá finance, neboť dosud nesjednotilo síť své komunikační infrastruktury. "Zjednodušeně řečeno, do naší budovy jsou - aniž bychom to jako krajský úřad dokázali ovlivnit - přivedeny "dva fyzické dráty", přičemž na konci každého je jiné ministerstvo, které "svůj drát" pochopitelně samostatně platí měsíčním paušálem. Přitom už existují technologie umožňující, aby se ministerstva navzájem podělila o jeden společný "drát" při zachování bezpečnosti a komfortu spojení, ale jen za poloviční náklady," dodal Bc. Václav Koudele.

TACHOV: DŮRAZ NA VZDĚLANOST

PaedDr. Vladislav Krumer, vedoucí odboru rozvoje a evropské integrace města Tachova, hovořil o projektu Rozvoj komunikačních a informačních technologií v regionu, na nějž Tachovští získali dotaci ze Společného regionálního operačního programu. Projekt byl připraven s ohledem na celý tento hospodářsky slabý a strukturálně postižený region, vyznačující se i nejnižší vzdělaností v kraji.

Na tachovském zimním stadionu se nyní jako jeho součást buduje počítačová učebna s připojením na širokopásmový internet. Bude sloužit obyvatelům města i celého regionu představovaného správním územím Tachova jako obce III. typu. Učebnu bude využívat i Regionální vzdělávací a informační středisko REVIS, které radnice založila, aby na Tachovsku přispívalo ke zvyšování vzdělanosti. REVIS je i konzultačním místem Západočeské univerzity a spolupracuje s Regionální rozvojovou agenturou v Plzni.

"Chceme občany regionu přesvědčit o tom, že informace jsou významné zboží a že právě jim může tato učebna pomoci k jejich rozvoji a vzdělávání i k lepšímu uplatnění na trhu práce," vysvětlil doktor Krumer. Proto město v tomto smyslu již uzavřelo i příslušnou dohodu o spolupráci s úřadem práce.

POMŮŽE ŠKOLÁM I RODIČŮM

Projekt e-learning bez hranic představila Mgr. Mirka Šturcová z odboru informatiky krajského úřadu. S finanční podporou z evropské iniciativy INTEREG IIIA by měl být počátkem roku 2006 spuštěn informační portál podporující ještě více už rozvinutou spolupráci mezi školami v Plzeňském kraji a Dolním Bavorsku. Střední, ale i základní školy a učiliště na české a německé straně si mezi sebou začnou prostřednictvím portálu vyměňovat články, popisy různých akcí či diskutovat na pět základních témat: jazyková výuka, Evropská unie, informační technologie, regiony a životní prostředí.

"Přeshraniční komunikace mezi školami tak bude realizována dalším kanálem, dojde k rutinní komunikaci mezi studenty z obou stran hranice a zvýší se možnosti sdílení výuky mezi partnerskými školami," popsala očekávané přínosy projektu Mgr. Mirka Šturcová.

Portál by měl přinést další efekty. Například umožní využívat "elektronické" třídní knihy, a poskytne tak informačně gramotným rodičům více informací o studiu jejich dětí. Otevře však také další možnosti pro pořádání elektronických anket mezi žáky a učiteli, diskusí a videokonferencí mezi školami, vytvářet osobní stránky studentů i pedagogů integrované do hlavního webu apod.

Česká strana je již připravena svoji zrcadlovou část projektu spolufinancovat (75 % peněz dodá EU, 5 % stát a zbytek kraj), na německé straně se v době naší redakční uzávěrky finacování ještě řešilo. n

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down