24.05.2016 | 03:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Konference řešila, co potřebují senioři a jak jim vyjít vstříc

Pochopit potřeby seniorů, podporovat jejich aktivní život a bydlení v domácím prostředí. To byl cíl konference “Podpora seniorů na úrovni obcí a měst”, která se konala v úterý 24. května 2016 na pražské Brumlovce. Pořádal ji Svaz měst a obcí ČR ve spolupráci s Institutem důstojného stárnutí Diakonie ČCE a společností Microsoft.

 

 

 

Na akci, jíž se zúčastnili zástupci samospráv, ministerstev, státních a neziskových organizací a dalších subjektů mimo jiné vystoupila generální ředitelka společnosti Microsoft Biljana Weberová, výkonný ředitel Svazu měst a obcí ČR Dan Jiránek, ředitel Diakonie Českobratrské církve evangelické Petr Haška či lékař (internista a geriatr) a člen Rady vlády pro seniory a stárnutí populace Zdeněk Kalvach.

"Na jednom místě se sejdou lidé, kteří o seniorech hodně vědí, mnoho pro ně dělají a dělat chtějí. Bude se mluvit o tom, jak usnadnit život této velmi početné skupině s pomocí státní správy, samospráv, technologií a lidské sounáležitosti (služeb),“ říká výkonný ředitel Svazu měst a obcí ČR Dan Jiránek a dodává: „Podle dostupných informací je v řadě samospráv věkový průměr obyvatel 60 let a lepší už to nebude.“

 

Diakonie ČCE, která je spolupořadatelem konference, dlouhodobě podporuje pozitivní přístup společnosti ke stáří a život seniorů doma. „Naším cílem je, aby senioři a zdravotně postižení lidé mohli žít v co největší míře běžným a důstojným způsobem života“, říká ředitel Diakonie ČCE Petr Haška. „Proto jsme založili Institut důstojného stárnutí, který v úzké spolupráci s obcemi a státem usiluje o rozšíření nabídky integrovaných služeb a podporu systémových změn. Péči v domácím prostředí a pečující o své blízké podporujeme dlouhodobě prostřednictvím projektu Pečuj doma (www.pecujdoma.cz), publikací o seniorském bydlení nebo kampaněmi zaměřenými na změnu stereotypního pohledu na stárnutí a seniory,“ dodává Petr Haška.

 

Na konferenci mimo jiné zazněly příklady dobré praxe péče o seniory. Součástí byla výstava fotografa Václava Jedličky, která podporuje myšlenku, že všichni chceme žít doma - tam, kde to známe a máme rádi - ve svém bytě, domě, ve své komunitě, obci či městě. Expozice vznikla v rámci informační kampaně „Žít déle doma“, která se soustředí na prevenci umisťování starých lidí do ústavů trvalé péče. Portréty zobrazují deset seniorů, kteří se narodili v letech 1918 – 1948 a žijí doma s podporou různých služeb (pečovatelská služba, tísňové tlačítko, mobilní hospicová péče apod.) nebo úplně samostatně. Všechny spojuje láska k domovu a rozhodnutí zůstat v něm žít.

 Podle České správy sociálního zabezpečení ke konci roku 2015 žilo v České republice celkem 2 376 883 starobních důchodců, z toho nejvíc - 279 288 – v Moravskoslezském kraji. Průměrná výše sólo vypláceného starobního důchodu byla 11 348 Kč, přičemž muži v průměru pobírali 12 551 Kč, ženy 10 302 Kč. Nejvyšší průměrné starobní důchody se vyplácely v Praze, jednalo se o 12 130 Kč, nejnižší naopak v Olomouckém kraji, a to 11 001 Kč. V prosinci 2015 žilo v České republice celkem 604 sto a víceletých důchodců, z toho bylo 526 žen a 78 mužů. Vůbec nejstarším důchodcem byla žena z Jihomoravského kraje, která se narodila v roce 1907. Nejstarší důchodce žil v Libereckém kraji a byl ročník narození 1909.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down