Konference v Litoměřicích potvrdila trendy: energie, doprava a inovace

Necelá stovka lidí se účastní dvoudenní mezinárodní konference „Energie, doprava a inovace pro města 21. století“. O aktuálnosti tématu svědčí fakt, že zastoupeni jsou i představitelé dvou ministerstev – průmyslu a obchodu a životního prostředí. Právě ti označili Litoměřice jako město, které si uvědomuje význam úspor energie a vyvíjí v tomto směru řadu významných aktivit, jež následují i další města v České republice. Jedním z nich je i město Brno, jehož náměstek Martin Ander již prezentoval fakt, že město vstupuje do Sdružení energetických manažerů měst a obcí, které Litoměřice před dvěma lety spoluzakládaly.

„Postupným snižováním energetické náročnosti budov nacházejících se v majetku města a motivačními opatřeními vedoucími k úsporám, jako je například Fond úspor energie, se Litoměřicím podařilo od roku 2012 ušetřit na provozu 22,5 milionu korun, které mohly být investovány jinde,“ informoval Karel Krejza, místostarosta Litoměřic. Podstatným krokem bylo vytvoření pozice energetického manažera, a to už před šesti lety, který se energeticky úsporným opatřením systematicky věnuje. Města menšího typu a hlavně obce si však jeho existenci s ohledem na rozpočty nemohou dovolit. „Proto finančně podporujeme zavádění energetického managementu,“ informoval ředitel odboru energetické účinnosti a úspor Ministerstva průmyslu a obchodu Vladimír Sochor.  Podle něj není povědomí o možnostech energetických úspor mezi veřejností na zcela dobré úrovni. Cílem ministerstva i právě probíhající konference je tyto informační nedostatky odstraňovat.

Dvoudenní konference představuje vítanou platformu k výměně zkušeností, a to i na mezinárodní úrovni. Významným hostem byl například Jeremy Draper, energetický manažer britského města Milton Keynes. Ten zaujal přítomné mj. tvorbou místní strategie umožňující dosáhnout městu nulové uhlíkové stopy v roce 2050.

Litoměřice pracují také na zajímavém a v mnoha ohledech inovativním projektu. „Připravujeme projekt první aktivní veřejné budovy, která vyrábí více energie, než sama spotřebuje. O jeho podporu žádáme na Státním fondu životního prostředí,“ informoval energetický manažer města Jaroslav Klusák.*

/zr/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down