01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kontrolujte z mobilu svou úřední desku

Do soutěže Společně otvíráme data 2014 (viz: www.otevrenadata.cz/soutez/rocnik-2014/) se přihlásilo mnoho tvůrců zajímavých aplikací, které občanům zpřístupňují informace z veřejné správy. Cílem soutěže je přispět k rozvoji a zkvalitnění služeb pro společnost a zviditelnit společenský přínos a...

Do soutěže Společně otvíráme data 2014 (viz: www.otevrenadata.cz/soutez/rocnik-2014/) se přihlásilo mnoho tvůrců zajímavých aplikací, které občanům zpřístupňují informace z veřejné správy. Cílem soutěže je přispět k rozvoji a zkvalitnění služeb pro společnost a zviditelnit společenský přínos a podnikatelský potenciál otevřených dat.

Praktická je aplikace eDesky - data z úředních desek měst a obcí přehledně. Portál je užitečný, pokud chcete vědět, jaké nemovitosti obce zrovna prodávají nebo pronajímají, kde jsou povoleny uzavírky silnic nebo kde se má stavět nový supermarket. Služba shromažďuje data různých obcí na jednom místě, zájemci mohou sledovat vybranou lokalitu. Portál edesky.cz přehledně zobrazuje dokumenty vyvěšené na elektronických úředních deskách. Načítá se název vývěsky, a pokud je to možné, tak i přílohy. U každého dokumentu navíc najdete odkaz na jeho originální podobu. Pokud jste nenašli vaše město v databázi sdílených úředních desek, je možné se zaregistrovat a desku na portál přidat.

Obyvatelům Prahy a jejím návštěvníkům by neměl uniknout užitečný portál Pražská hřiště na stránkách www.hristepraha.cz/. K prosinci 2014 portál obsahuje přehled více než 80 lokalit s asi 130 hřišti. Aplikace bohužel nevyhledá všechna dětská hřiště v lokalitě. Tvůrci projektu vybrali podle jejich soudu pouze nejzajímavější hřiště v jednotlivých čtvrtích. Potřebujete-li tedy najít nejbližší hřiště v místě, kde se zrovna nacházíte, nemusí být v aplikaci uvedeno. V popisu jednotlivých hřišť se dozvíte, je-li v jeho blízkosti občerstvení, muzeum, sportoviště, naučná stezka, nebo WC či voda. K lepší orientaci pomohou filtry, které rozdělují hřiště podle pražských obvodů a dalších kritérií. Existuje i mobilní verze.

Další velmi využitelnou službou je stránka Odpadní kontejnery - mapová aplikace, díky které mohou Pražané sledovat, kdy bude v jejich aplikaci přistaven kontejner na velkobjemový či bio odpad. Data se sbírají automaticky ze stránek městských částí na http://odpad-praha8.rhcloud.com/.

Webová aplikace Praha.io na stránkách http://praha.io/ umožňuje sledovat informace podle ulic - havárie vody, změny v MHD, dopravní zpravodajství, ztracená zvířata apod. Web má též mobilní verzi.

Druhý ročník soutěže Společně otevíráme data pořádá Fond Otakara Motejla. Cílem fondu je pomoci vytvořit efektivní veřejnou správu, která se opírá o aktivní občanskou společnost. Pro zastupitele, starosty, úředníky, programátory a laiky vytvořili příručku Chci otevřít data, která představuje problematiku otevírání dat na konkrétních příkladech. Příručku si můžete stáhnout na: http://www.otevrenadata.cz/chci-otevrit-data/.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down