01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Koordinuje přípravu regionálních inovačních strategií

Asociace inovačního podnikání ČR (AIP ČR) oslavila letošního 23. června 10. výročí své činnosti. Co všechno tato organizace dělá a jak spolupracuje s kraji, městy a obcemi, to nám vysvětlil její generální sekretář Ing. Pavel Švejda,...

Asociace inovačního podnikání ČR (AIP ČR) oslavila letošního 23. června 10. výročí své činnosti. Co všechno tato organizace dělá a jak spolupracuje s kraji, městy a obcemi, to nám vysvětlil její generální sekretář Ing. Pavel Švejda, CSc. 

Jaké jsou úkoly, poslání, postavení a struktura asociace?

Asociace je občanským sdružením podle zákona č. 83/1990 Sb. a současně nevládní organizací pro oblast inovačního podnikání, transferu technologií a vědeckotechnických parků. V lednu tohoto roku byla potvrzena zatím poslední úprava jejích stanov, která spočívá v doplnění nového úkolu asociace. Tím je metodická a koordinační funkce při přípravě regionálních inovačních strategií a při vytváření regionální inovační infrastruktury.

AIP ČR má 25 členů - organizací, z toho dva ze zahraničí (SRN, Ruská federace), kteří se podílejí na vytváření Systému inovačního podnikání v ČR. K zakládajícím členům patří Společnost vědeckotechnických parků ČR, Společnost pro podporu transferu technologií a Česká společnost pro nové materiály a technologie. Našimi členy jsou dále technické univerzity, Univerzita Karlova, profesní svazy, Česká společnost pro jakost, Český svaz vynálezců a zlepšovatelů a Česká asociace rozvojových agentur atd. Na základě dohody s Českou asociací rozvojových agentur má asociace zastoupení v krajích v regionálních rozvojových agenturách.

Co všechno dělá AIP ČR pro kraje?

Ve vztahu ke krajským úřadům a dalším partnerům plníme metodickou a koordinační funkci při přípravě regionálních inovačních strategií a vytváření regionální inovační infrastruktury. Je to dáno naší účastí při přípravě, řešení a oponenturách projektů regionálních inovačních strategií. Například INTERPRISE v Jihomoravském kraji. Bylo zřízeno Jihomoravské inovační centrum a regionální inovační strategie je dnes již v implementační fázi. Usilujeme o to, aby při vytváření regionální inovační infrastruktury byly zastoupeny subjekty uvedené v příloze IX (str. 227) publikace Základy inovačního podnikání (P. Švejda a kolektiv; AIP ČR, 2002). Rovněž v dalších zemích platí, že regionální inovační infrastrukturu vytvářejí různé typy organizací, které tam být musí. Když v ní nejsou, tak je to podivné nebo špatné. S oblibou to srovnávám s fotbalovým hřištěm. Nám jde o to říci, kteří hráči na hřišti hrají. Hráčům však direktivně neříkáme, co mají hrát, jaká je jejich role a taktika. To ať dělají krajské úřady. Snažíme se, aby to, co se v kraji vytváří, bylo co možná nejkvalitnější a nejpřesnější. Začal jsem Jihomoravským krajem a projektem INTERPRISE. Kraje Karlovarský, Ústecký a Liberecký mají projekt RITTS INBO. Opět jde o vytváření regionální inovační infrastruktury. Projekt Prahy a Plzně se jmenuje BRIS. Regionální inovační strategie připravují jižní a východní Čechy a severní Morava. Jsem přesvědčen, že v krátké době budou tyto projekty ve všech krajích zpracovány v přímé návaznosti na inovační strategii České republiky, kterou by vláda již letos měla schválit. 

Zaměřujete se také na obce?

Jednotlivé subjekty, které vytvářejí Systém inovačního podnikání v ČR, přistupují k inovačnímu podnikání rozdílně, některé mají regionální zastoupení a své členy v konkrétních místech. Například Společnost vědeckotechnických parků ČR sdružuje 20 akreditovaných vědeckotechnických parků a další připravované a provozované parky. V červenci 2003 jsem se zúčastnil jednání Inovačního technologického centra Panenské Břežany. Tento vědeckotechnický park je v dané obci konkrétním nástrojem zaměstnanosti, rozvoje technologií a možnosti umístění různých firem. Jiným příkladem jsou připravované a již vybudované průmyslové zóny, výzkumné a vývojové organizace, univerzity a další.

Souvisí to s přípravou a schvalováním speciální části územních plánů měst a obcí. Čím větší zodpovědnost představitelé měst a obcí chtějí mít, tím více inovačních nástrojů chtějí prosadit. Tím mají ztíženou úlohu, protože málokdo tomu rozumí. Jejich snaha je efektivní, může přinést dost peněz, ale je to riziko.

Čím se budete zabývat v nejbližším období?

Půjde o účast AIP ČR na řešení projektů BRIS a RITTS INBO, přípravě regionální inovační strategie Královéhradeckého kraje, Jihočeského kraje a dalších regionů. Připravujeme odbornou sekci s tímto zaměřením v rámci "sympoziální" části INOVACE 2003. Předtím se uskuteční za účasti asociace konference na podporu regionální inovační strategie a přeshraniční spolupráce. Konferenci připravuje na druhou polovinu letošního listopadu Jihočeská hospodářská komora.

Dále půjde o opatření k rozvoji Moravskoslezského kraje. Shodli jsme se s rektorem Vysoké školy báňské -TU Ostrava Prof. Ing. Tomášem Čermákem, CSc., představiteli kraje a partnery AIP ČR na tom, že se do poloviny letošního října sejdeme, abychom se poradili s vládním zmocněncem Prof. Ing. Vítězslavem Zamarským, CSc., co je třeba letos a v dalších letech udělat, jak využít potenciál, který v Moravskoslezském kraji existuje.

Nedávno jsem se zúčastnil v Táboře setkání k regionálnímu rozvoji ČR a politice Evropské unie. Ve svém vystoupení jsem uvedl příklad mikroregionu Veselsko. S Ing. Josefem Urbanem, který připravuje obsahové dokumenty tohoto mikroregionu, jsme se v rámci setkání i v následné konzultaci přesvědčili o významu naší spolupráce při přípravě těchto dokumentů.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down