Autor
Kategorie:
Různé

Kraje jsou málo otevřené vůči veřejnosti

Jen dva kraje - Praha a Jihočeský - mají na svých webech zveřejněnou databázi smluv, které uzavírají. Velmi špatně si kraje vedou i v otázce zveřejňování seznamu faktur či informací o svém nemovitém majetku. Vyplývá to z projektu Hodnocení transparentnosti krajů, které v ČR poprvé provedla...

Jen dva kraje – Praha a Jihočeský – mají na svých webech zveřejněnou databázi smluv, které uzavírají. Velmi špatně si kraje vedou i v otázce zveřejňování seznamu faktur či informací o svém nemovitém majetku. Vyplývá to z projektu Hodnocení transparentnosti krajů, které v ČR poprvé provedla protikorupční organizace Oživení ve spolupráci s Fondem Otakara Motejla.Hodnocení odhalilo nedostatky i v dalších z deseti hodnocených oblastí. Pouze Praha a Jihomoravský kraj mají schválený etický kodex zastupitele. Naopak etický kodex zaměstnanců chybí už jen ve Středočeském kraji. »Je zřejmé, že krajští zastupitelé nejsou příliš iniciativní v přijímání etických kodexů pro sebe samé, ale u etických kodexů pro zaměstnance kraje jim vůle nechybí,« uvedl projektový koordinátor Vít Sochovský z Oživení.

Hodnocení krajů vyšlo z informací na jejich webech a z odpovědí zaslaných na žádosti o informace podle zákona č. 106 o svobodném přístupu k informacím. Zatímco všechny ostatní kraje tyto údaje poskytly bezplatně a včas, Plzeňský kraj si za jejich vyhledávání naúčtoval 8500 Kč.

Více na: www.hodnocenikraju.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *