Kraje zatím marně čekají na peníze, aby mohly zvýšit platy v sociálních službách a zdravotnictví

Vláda schválila navýšení platů v sociálních službách a ve zdravotnictví. Peníze však k tomu zatím neuvolnila. „Žádáme vládu o okamžité řešení,“ volají hejtmani.

Hejtmani vyzývají vládu a příslušná ministerstva k maximální součinnosti a efektivitě při nastavování pravidel čerpání a přerozdělování finančních prostředků na platy a mzdy v sociálních službách a ve zdravotnictví. O jejich navýšení od 1. července rozhodla vláda 31. května. Krajům však žádné peníze na tento účel dosud neuvolnila. Reálně tak hrozí, že na bedra krajů přibude další finanční zátěž, stejně jako v případě mezd řidičů autobusů. O závažné situaci jednala v Liberci v pátek 9. června Rada Asociace krajů ČR.

Velice vítáme schválení prostředků na platy a mzdy v oblasti sociálních služeb a zdravotnictví. Byly to kraje, komu se téma podařilo prosadit jako 3. programový bod na jednání celostátní tripartity a zároveň, kdo dlouhodobě upozorňuje na platové podhodnocení pracovníků v těchto službách,“ připomněla předsedkyně Asociace krajů ČR a hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová s dovětkem, že "nyní důrazně žádáme příslušná ministerstva o maximální součinnost při nastavení pravidel čerpání a přerozdělování prostředků, aby bylo zajištěno, že vládou slíbené prostředky pracovníci skutečně obdrží".

Nařízení vlády je pro nás závazné. Ale pokud nedostaneme finanční prostředky, pak nebudeme moci financovat jiné věci, které má kraj ve správě, a to není dlouhodobě udržitelné," upozornil zlínský hejtman a místopředseda rady Jiří Čunek.

Kraje se shodují v tom, že je třeba zavést systémové řešení v oblasti financování mezd a platů. „Obrovský problém spatřujeme v nesystémovém rozhodování vlády, které staví kraje, instituce i zaměstnance do velice složité situace. Proto patří k prioritám Asociace krajů ČR zavedení jasných pravidel pro financování mezd a platů, která by krajům umožnila s dostatečným předstihem připravit své rozpočty na nová nařízení,“ konstatovala Jana Vildumetzová.

Kraje zdůrazňují, že jednání vlády velice vážně dopadá na jejich chod. „Pokud mají kraje fungovat efektivně a investovat do svých rozvojových aktivit, musí taková nařízení znát včas,“ dodala Jitka Volfová, statutární zástupkyně hejtmana Libereckého kraje Martina Půty.*

/zr/

Na snímku zleva: Jiří Čunek, Jana Vildumetzová a Jitka Volfová

Foto: archiv AK ČR

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down