Autor
Kategorie:
Správa a rozvoj

Krajská setkání jsou naším »rodinným stříbrem«

Společnost Regionservis, která se zaměřuje na vzdělávání ve veřejné správě, má za sebou už 13 let své existence. Co se podle zkušeností Regionservisu za tu dobu změnilo ve vzdělávání volených zastupitelů měst a obcí i úředníků městských a obecních úřadů?

Podle majitele a jednatele společnosti Lukáše Tesaře je zajímavé srovnávat věci s odstupem jedné dekády. »Vzdělávání jsou informace a bez nich se pracovat nedá,« říká. A jak dále poznamenává, ve veřejné správě jsou navíc změny tak časté a problematika natolik rozsáhlá, že vzdělávání se stalo neoddělitelnou součástí práce nejen každého úředníka, ale i voleného zastupitele. Velký rozdíl bývá ve formě i obsahu školení úředníků a představitelů měst a obcí, tedy starostek a starostů.

Takže jde o to poskytnout jim všem dostatek relevantních znalostí?

Zástupce samospráv zajímají nejen odborné informace, tolik důležité pro jejich každodenní rozhodování, např. v oblasti financování, územního plánování, životního prostředí, bezpečnosti v obci apod. Potřebují i rady a doporučení od těch, kdo problémy řeší v praxi a mohou své poznatky předávat ostatním. Jsem nesmírně rád, že krajská setkání, tematické konference i školení a další akce, které náš tým připravuje, směřují k naplňování těchto očekávání.

Prioritou Regionservisu jsou každoroční setkání starostů a místostarostů v krajích. Čím dokážou zaujmout?

Tato setkání už patří mezi naše »rodinné stříbro«. Našla své místo na trhu vzdělávání a dá se říci, že setkání ve svém kraji navštíví každý starosta nejméně dvakrát za své funkční období. Krajská setkání táhnou zkušenými odborníky, pestrostí témat, bohatým programem. To znamená kvalitou. Cena pro účastníka je nízká, navíc jsou získané prostředky zahrnuty do fondu, z něhož financujeme formou různých grantů některé projekty měst a obcí. Na pořádání setkání nevyužíváme ani dotace, ani jiné veřejné prostředky. Peníze na pokrytí nákladů získáváme prodejem služeb soukromým společnostem, hlavně podporou obchodu a marketingu, poradenské činnosti či organizačním zajištěním.

Které novinky chystáte na rok 2015?

V lednu jsme opět otevřeli oddělení odborného vzdělávání úředníků městských úřadů. Původně jsme pro ně chtěli uspořádat 50 seminářů. Ale zdá se, že do konce roku náš záměr patrně překročíme o 100 %. V těchto školeních budeme pokračovat i v roce 2015. Napřesrok chystáme také školení nově zvolených starostek a starostů i dalších zastupitelů, a to za zcela výjimečných podmínek. Podařilo se nám sehnat mecenáše, díky nimž cena pro účastníka za den nepřesáhne 1000 Kč. Navíc je u nás běžné, že účastníci obdrží kvalitní celodenní stravování včetně oběda a nápojů. Novinkou je např. i celostátní setkání ředitelek a ředitelů mateřských a základních škol, setkání obecní a městské policie a další.

Jak pokračuje Liga neúplatných?

Původně byla mým osobním »výkřikem« proti mravní bídě, která v Česku panuje, a to hlavně kvůli poměrům v politice a mezi lidmi vůbec. Média informují většinou jen o tom, co je špatně. O tom, co pozitivního se v obcích odehrává, se už nedozvíme. Proto jsem na obranu jejich práce v roce 2010 založil Ligu neúplatných. Přihlásily se stovky starostek a starostů, prakticky 60 % účastníků našich setkání a konferencí. Členství je zdarma, věřím, že to tak i zůstane. Liga nechce a nemůže konkurovat ostatním oficiálním sdružením či svazům, které se věnují politickému lobbování. Musí sloužit jako servisní organizace starostkám a starostům, poskytovat jim kvalitní informace a poradenství.

Na trhu jsme již od roku 2001 a od té doby jsme uspořádali více než tři stovky setkání, konferencí a odborných seminářů a proškolili přes 20 tisíc osob. Za oněch třináct let jsem měl tu čest poznat mnoho vzdělaných a schopných starostek a starostů i místostarostů, kteří spravují své obce velmi zodpovědně. Nesmírně si proto vážím jejich obětavosti a spolupráce.

Lukáš Tesař je v čele společnosti Regionservis od jejích začátků v roce 2001.

FOTO: ARCHIV

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *