Krajské volby: Novela zákona – změny k lepšímu

Parlament ČR přijal změny volebních zákonů, které byly po podpisu prezidenta už i vydány ve Sbírce zákonů, a tak se schválená změna odrazí i v blížících se volbách krajských zastupitelů. Novela zákona o volbách do zastupitelstev krajů především snižuje počet přednostních hlasů z dříve obtížně...

Parlament ČR přijal změny volebních zákonů, které byly po podpisu prezidenta už i vydány ve Sbírce zákonů, a tak se schválená změna odrazí i v blížících se volbách krajských zastupitelů.

Novela zákona o volbách do zastupitelstev krajů především snižuje počet přednostních hlasů z dříve obtížně dosažitelných 10 % na 5 % i pro úroveň krajů. To umožní voličům snáze »vykroužkovat« kandidáty i z posledního místa na první, a taky obráceně. Pět procent přednostních hlasů je hranice relativně už snadno překonatelná.

Pro lídry krajských kandidátek tedy nic jistého, naopak šance pro známe osobnosti ze spodní části kandidátky… Na druhou stranu to může zvýšit atraktivnost voleb pro občany a voliče a zvýšit tak volební účast. A to je jenom dobře.

Pro volby do zastupitelstev krajů se navíc zavádí voličské průkazy, které jsme zatím znali jen z voleb do Poslanecké sněmovny. Teď umožní voličům hlasovat i v jiném volebním okrsku, ovšem pouze na území kraje, kde má volič trvalý pobyt.

Bohužel však zatím stále nebyla voličům dána možnost korespondenčního hlasování, neboli možnost hlasovat prostřednictvím pošty bez povinné návštěvy volební místnosti, ani možnost hlasovat i v předstihu, tedy nikoliv jenom ve volební dny, tj. třeba už možná týden předem navštívit obecní úřad a odevzdat tam svůj hlas (jako např. ve Švýcarsku).

Pokud jde o Senát, jedna věc je, že voliče prostě horní komora Parlamentu ČR dlouhodobě nezajímá tolik, jako volby do Poslanecké sněmovny či volby komunální, na druhou stranu však ani volební zákon vysokou účast voličů zrovna příliš nepodporuje. Mám na mysli především ono druhé kolo voleb do Senátu, kdy kandidují vždy už jen dva nejúspěšnější kandidáti z kola prvního a kdy již voliči nenajdou (na rozdíl od 1. kola) předem ve svých poštovních schránkách volební lístky se jmény kandidátů. Ten obdrží i nadále až přímo ve volební místnosti, pokud tam vůbec přijdou… Volební lístky pro 2. kolo voleb předané voličům předem do místa jejich trvalého pobytu (jako v 1. kole) by prostě více »ponoukaly« voliče k tomu, aby se voleb zúčastnili. Jsem přesvědčen, že kdyby se chtělo, všechno (tisk a distribuce volebních lístků) by se stihlo tak, aby nejpozději ve čtvrtek před pátečním začátkem 2. kola voleb je voliči ve svých poštovních schránkách už měli. A volební účast by byla zase o něco vyšší. Bohužel v tomto směru se zatím nic nezměnilo.

Jinak však díky za každou změnu k lepšímu, kterou novela volebních kodexů podle mě přináší.

JIŘÍ NĚMEC

právník

vedoucí správního odboru Krajského úřadu Libereckého kraje, vyučuje ústavní a správní právo na vysoké škole

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *