Křišťálová popelnice za absolutní vítězství připadla Uherskému Hradišti

Minulý rok vytřídil každý obyvatel ČR v průměru o 5 kilogramů odpadu více než v roce 2020. Každý do barevných kontejnerů odložil skoro 72 kilogramů papíru, skla, plastů, kovů a nápojových kartonů. Kde třídili lidé po všech stránkách nejlépe? Odpověď nabídla celorepubliková soutěž obcí v třídění odpadů O křišťálovou popelnici.  Ty nejlepší ocenili zástupci Autorizované obalové společnosti EKO-KOM, a. s., která je vyhlašovatelem soutěže, na slavnostním večeru v Hradci Králové v rámci konference Odpady a obce 2022.

Soutěž je určena všem obcím zapojeným v systému EKO-KOM, které úspěšně absolvovaly krajská kola. Jako v minulých letech se i tentokrát soutěžilo ve třech velikostních kategoriích – do 500 obyvatel, od 501 do 5 000 obyvatel a nad 5 000 obyvatel. Do užšího výběru 18. ročníku soutěže O křišťálovou popelnici postoupilo 65 nejlepších měst a obcí – zástupci byli z každého kraje a seznam doplnilo hlavní město Praha. Tři nejlepší z každé kategorie byli oceněni na slavnostním večerním ceremoniálu v Hradci Králové.

V kategorii obcí do 500 obyvatel zvítězila Malá Úpa. Z obcí od 501 do 5 000 obyvatel si odvezli cenu pro vítěze zástupci jihomoravského Pavlova a v kategorii od 5 001 obyvatel vystoupalo na nejvyšší příčku město Uherské Hradiště. Zástupci vítězných obcí převzali křišťálové popelničky.  Do Uherského Hradiště putovala i cena pro absolutního vítěze – velká Křišťálová popelnice. A jméno vítězného města doplní seznam vítězů vyrytý na této slavné putovní trofeji.

Do celostátního užšího výběru postoupili automaticky vítězové z krajských soutěží, další zástupce z každého kraje nominovali příslušní regionální manažeři EKO-KOMu. V užším výběru o těch nejlepších rozhodovala řada kritérií a přihlíželo se také na celkové podmínky pro nakládání s odpady v obci. Hodnocení probíhalo na základě údajů poskytovaných obcemi systému EKO-KOM v rámci pravidelného výkaznictví. Hodnotilo se množství vytříděného odpadu na osobu a rok pro každou sbíranou komoditu. Hodnotil se také poměr tříděného odpadu a produkci komunálního odpadu či hustota sběrné sítě. Body navíc získaly obce s nízkou produkcí směsného komunálního odpadu a také obce, které sbírají všechny povinné komodity.*

/zr/

Na snímku starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha s trofejí

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down