Krnov: O odchycené psy se postará spolek Šance pro jejich život

Město Krnov snižuje náklady za péči o opuštěné psy. Dohodlo se se spolkem Šance pro jejich život na jednorázovém poplatku za každého psa, jehož mu předá. Ušetřit by tak mohlo ročně desetitisíce korun.

Jednorázovou úhradu ve prospěch spolku Šance pro jejich život ve výši 5000 korun za každého předaného psa schválili radní 20. července. „Město o rozšíření spolupráce požádala předsedkyně spolku Šance pro jejich život Helena Mikulcová, s níž máme výbornou zkušenost. Už od roku 2013 nám významně pomáhá tím, že poskytuje dočasnou péči opuštěným psům nalezeným na území města Krnova a aktivně zajišťuje jejich adopci. Zatím to bylo formou dobrovolnictví, nyní, kdy došlo k založení spolku, se může pro město stát plnohodnotným partnerem. Navíc její nabídka je pro město finančně výhodná a město tím ušetří,“ uvedl Tomáš Salvet z odboru životního prostředí.

Péči o opuštěné psy odchycené na území města Krnova zajišťovala poslední dva roky firma Ajsha, která provozuje psí útulek Voříšek v Čechách pod Kosířem. Město jí platilo 82 korun bez DPH za psa a den s tím, že cena byla včetně přepravy, ustájení potřebné náhradní péče a veterinárního ošetření. Za loňský rok to bylo 336 tisíc korun. Možností předat psa za jednorázový poplatek se náklady sníží. „Částka 5000 korun je srovnatelná s náklady za dvouměsíční pobyt psa v útulku. Pokud se spolku nepodaří psa do té doby dát do adopce, další náklady už jdou na jeho vrub,“ upřesnil Tomáš Salvet.

Kromě spolku Šance pro jejich život má město zajištěnou péči o opuštěné psy ještě na dvou místech. Se statutárním městem Opava má podepsanou smlouvu na zajištění péče o nalezené psy v tamním útulku s tím, že hradí péči za každý den, který pes stráví v útulku. Zároveň bude pokračovat ve spolupráci s firmou Ajsha. „Zkušenosti s touto firmou jsou velmi dobré, a přestože dvouletá smlouva skončila 14. srpna, nic nám nebrání ve spolupráci nadále pokračovat bez ní, na základě objednávky,“ řekl Tomáš Salvet s tím, že s provozovatelem útulku je tato varianta projednána ke spokojenosti obou stran.

Město nově vzniklému spolku Šance pro jejich život vyšlo vstříc ještě v jedné záležitosti. „Spolek buduje azyl pro psy v Hynčicích, zejména za pomoci sponzorských darů. Z důvodu nedostatku financí na pořízení pomůcek a vybavení požádal město o zapůjčení mobilních dílů plotu, kotců, přepravních boxů, zateplených bud a jiného drobného hmotného majetku, který zůstane majetkem města. K takovéto podpoře město přistoupilo v minulosti již jednou, když psí útulek budovala paní Lazarová v Bruntálské ulici a zkušenost s tímto zapůjčením byla dobrá. Radní proto vyšli žádosti vstříc a město spolku toto potřebné vybavení v hodnotě 100 tisíc korun zapůjčí,“ uzavřel Tomáš Salvet.*

TZ

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *