Krnov: O participativní rozpočet nebyl mezi občany zájem

Pilotní testování participativního rozpočtu v Krnově občany neoslovilo. Využít část z nabízených 300 tisíc korun chtěl pro svůj projekt pouze jediný. Jeho záměr ale nesplnil základní kritéria.

Se svým nápadem se na nás obrátila jen paní Miroslava Vrobelová, která hledá prostory pro stálou výstavu své sbírky panenek a kočárků. Pro záměr získala téměř sto padesát podpisů, ale museli jsme konstatovat, že nesplnil zadané podmínky. Budeme se jí však snažit pomoci jiným způsobem a předložíme její žádost ke zvážení radě města,“ uvedl koordinátor projektu Zdravé město Krnov Tomáš Kolárik.

Neúspěch iniciátory procesu participativního rozpočtování neodradil a hledají další způsoby, jak veřejnost aktivizovat. „V příštím roce chceme zapojit dětské parlamenty, na čemž spolupracujeme se Střediskem volného času Krnov, a pro letošní rok ještě zvažujeme využití platformy Lepší místo. Ta se kromě jiného věnuje zlepšování veřejného prostoru a škol prostřednictvím propojování občanů a firemního sektoru. Oslovuje soukromé společnosti s tím, zda by nechtěly darovat peníze na projekt navržený dětskými parlamenty nebo i občany. Pokud je nápadů více nebo scházejí finance na realizaci, zapojuje se do financování také město,“ vysvětlil. Další cestou k oživení občanského zájmu o participaci je aplikace City Barometer, která jednoduchou a zábavnou formou umožní podat projekty, hlasovat pro vybrané a přinést srozumitelné výsledky. „Chceme prostě využít všech možností pro zapojení veřejnosti do rozhodování o dění ve městě,“ dodal Tomáš Kolárik.

Participativní rozpočet je procesem přímé, dobrovolné a univerzální demokracie, v rámci kterého mohou obyvatelé města diskutovat a rozhodovat o využití části rozpočtu. V letošním roce zastupitelé z rozpočtu města vyčlenili na projekty občanů 300 tisíc korun. Předkladatelem návrhu projektu mohla být nejen fyzická osoba s trvalým bydlištěm v Krnově, ale také právnická osoba, firma, instituce, nezisková organizace, spolek a podobně, opět se sídlem v Krnově. Minimální náklady projektu, včetně realizace a nezbytných nákladů na související projektovou, případně jinou dokumentaci, nesměly být nižší než 100 tisíc korun a vyšší než 300 tisíc korun. Více informací o participativním rozpočtu najdete na webových stránkách města www.krnov.cz v odkazu Zdravé město Krnov – Participativní rozpočet.*

/TZ/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *