Která radnice je u nás nejchytřejší? Soutěž pro chytrá města a chytré obce napoví

Digitalizace a inovativní projekty ve veřejné správě, v průmyslu i ve službách mění podobu měst. Města stojí na začátku revoluce, ve které hrají hlavní roli moderní technologie a internet. Česká spořitelna a O2 IT Services vyhlásily ve spolupráci s Úřadem vlády soutěž Chytrá radnice, která má ocenit inovativní projekty a sdílet zkušenosti s jejich zaváděním.

Které město v Česku je největší, ví každý. Téměř kdokoliv si také umí spočítat, která municipalita je nejbohatší. Málokdo tuší, ve kterém městě či obci jsou nejlepší podmínky pro život. Zcela určitě však nikdo neví, která radnice je nejchytřejší.

Během letoška se dozvíme i to. Česká spořitelna  ve spolupráci se společností O2 IT Services a Úřadem vlády pro všechna města a obce v zemi vyhlásila počátkem března soutěž Chytrá radnice. Jejím cílem je ukázat dobré příklady z praxe a sdílet zkušenosti z realizace nových řešení. Organizátoři soutěže proto vyzývají obce, města, městské části i soukromé subjekty, aby se prezentovaly svými moderními projekty ve veřejné správě a samosprávě.

Hlavním smyslem zavádění konceptu smart city do měst je vyrovnat se s neustávajícím přílivem obyvatelstva do měst. Podle některých odhadů by ve městech mělo do roku 2050 žít 70 procent veškerého obyvatelstva. Moderní technologie mají pomoci zajistit efektivní hospodaření města, zajistit občanům životní komfort a také šetřit životní prostředí.

Přihlášky do soutěže Chytrá radnice mohou zájemci poslat do 1. 6. 2017 prostřednictvím webových stránek www.chytra-radnice.cz nebo poštou. Do konce srpna projekty posoudí odborná porota akademiků a zástupců partnerů podle šesti hlavních kritérií, kterými jsou udržitelnost, odvaha, inovativnost, socioekonomický přínos, participace občanů a koncepčnost řešení. Další známky mohou projekty získat v rámci jedné z osmi kategorií. Pět z nich je tematických (Životní prostředí, Individuální doprava, Veřejná doprava, Energetika, e-Úřad) a tři jsou průřezové pod patronací hlavních organizátorů. Ti v jejich rámci ocení celkovou chytrost konkrétního města, vyberou nejlepší inovativní řešení a udělí cenu veřejnosti.

Prostřednictvím webových stránek soutěže www.chytra-radnice.cz bude možné hlasovat a vybrat tři kandidáty na Cenu veřejnosti. Vítěz kategorie bude zvolen v září přímo na slavnostním vyhlášení výsledků soutěže v Lichtenštejnském paláci.*

/fb/

K foto:

Ve středu 1. března se ve spolupráci Úřadu vlády, O2 a České spořitelny uskutečnila panelová diskuze věnovaná stavu a budoucnosti konceptu smart cities v České republice. V závěru akce byla vyhlášena soutěž Chytrá radnice, která ocení úspěšné projekty využívající moderní technologie v oblasti veřejné správy a samosprávy.

Foto: archiv

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down