Za běžných podmínek by kuchyňský odpad skončil na skládce, po zahájení pravidelných svozů v Třinci však začal sloužit jako zdroj tepla či jako hnojivo.
Loni v únoru začala svozová firma vozit kuchyňský odpad z domácností v Třinci do bioplynové stanice Organic Technology v Horní Suché. Celkem bylo z třineckých sídlišť vyvezeno téměř 106 tun tohoto odpadu. Z tohoto množství vzniká tolik biometanu, že by se dalo vyrobit teplo, kterým by bylo možné vytápět 14 rodinných domků po dobu jednoho roku (Pozn. Vycházeli jsme z toho, že průměrná roční spotřeba plynu řadového domu je cca 18 MWh). Mimo biometan vzniká taktéž organické hnojivo. Z těch „třineckých“ 106 tun bioplynová stanice vyrobí 20 tun organického hnojiva. Množství vytříděných prošlých nebo vadných potravin, pečiva, zeleniny, zbytků ovoce se postupně zvyšuje. Pomáhá k tomu průběžná osvěta.
„Cena za využití kuchyňského odpadu je nižší než za odstranění na skládce. Konkrétně jde o částku 880 korun za tunu. V případě uložení na skládce, jako součást směsného komunálního odpadu, by město zaplatilo za tunu 1 400 korun. Obce jsou ze zákona každoročně nuceny k postupnému zvyšování separace odpadu, skládkovné se navíc rok od roku zvyšuje,“ uvedl náměstek primátorky Ivo Kantor.
V současné době je v ulicích Třince rozmístěno 91 kusů nádob na kuchyňský odpad. Pokud by občané měli zájem, a na nádobu je místo, město se rozhodne pro přistavení další nádoby.*
/tz/