Třinec se může stát centrem výzkumu cirkulární ekonomiky

Moderní inovační výzkumné centrum CirkArena pro výzkum cirkulární ekonomiky za 1,6 miliardy korun by mohlo vzniknout v Třinci. Šlo by o jeden z největších projektů na území města za poslední roky. Memorandum o spolupráci v rámci příprav na realizaci projektu schválili zastupitelé na jednání v polovině dubna 2022.

„Centrum by mělo vzniknout na místě bývalého zimního stadionu a zaměřovat se bude na výzkum a vývoj v oblasti cirkulární ekonomiky, proto slovo Cirk v názvu. Konkrétněji by se pak měla činnost centra zaměřit na opětovné využívání bioodpadů, stavebních a průmyslových odpadů. Plánujeme, že samotný objekt bývalého stadionu by se mohl stát příkladem recyklace konkrétních stavebních materiálů,“ uvedl David Sventek, předseda správní rady společnosti BeePartner, která přípravy projektu koordinuje. Projekt předpokládá se vznikem či rozvojem sdílených vývojových laboratoří, které by měly zkoumat nebo vyvíjet nové technologie s vazbou na Green Deal.

„Na místě, které zažívalo velké úspěchy třineckých hokejistů, by mohl vzniknout projekt, který zvýší prestiž města a nabídne nová pracovní místa, třeba i pro špičkové vědecké kapacity z celé republiky,“ připomněla Věra Palkovská, primátorka města Třince.CirkArena je jeden ze 13 schválených strategických projektů Moravskoslezského kraje v rámci Fondu pro spravedlivou transformaci, jehož finanční prostředky budou pro Ústecký, Karlovarský a Moravskoslezský kraj poskytovány prostřednictvím Operačního programu Spravedlivá transformace . Smyslem fondu je především zmírňování dopadů procesu transformace směrem k uhlíkově neutrální ekonomice. Pro tyto potřeby je ve fondu vyčleněno 40 miliard korun, Moravskoslezskému kraji by mělo připadnout zhruba 19 miliard korun.

Zda moderní vědecké pracoviště v Třinci vznikne, není v tuto chvíli jisté. Zatím se projekt uchází o financování. Příjem žádostí začne v září 2022. Pokud vše dobře dopadne, v 1. pololetí 2023 by došlo k vyhlášení výběrového řízení na zhotovitele, v roce 2025 by začala realizace a koncem roku 2029 by skončila pilotní fáze. „Občané města se nás často ptali, co bude s nevyužívanou halou. Nyní máme příležitost vytvořit v Třinci celorepublikové centrum cirkulární ekonomiky,“ dodala primátorka města.  

Nositelem projektu je výzkumná organizace MMV, zapojeny jsou další instituce, a to VŠB-TU Ostrava, ČVUT Praha, VUT v Brně či největší německá výzkumná organizace Fraunhofer Institut. Projekt má řadu dalších partnerů z řad firem a odborných organizací.*

/zr/

Na obrázku: Vizualizace možné podoby připravovaného inovačního výzkumného centra CirkArena pro výzkum cirkulární ekonomiky v Třinci

Vizualizace: archiv města

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down