Autor
Kategorie:
Správa a rozvoj

Kuřimští úředníci se učí, jak se bránit při napadení

O tom, že by veřejná správa měla být především službou občanům, asi není třeba polemizovat. Nezřídka se však přihodí, že jsou zaměstnanci úřadu občany atakováni.

Své o tom vědí např. i v Kuřimi (asi 10 800 obyv., okr. Brno-venkov), kde radnice z důvodu množících se útoků na úředníky uspořádala začátkem roku ve spolupráci s Policií ČR kurzy sebeobrany. »Naši zaměstnanci se sice snaží útokům předcházet, ale když už dojde k fyzickému konfliktu, chceme, aby byli připraveni bránit se do doby, než přijde pomoc v podobě policie nebo inspektora veřejného pořádku,« vysvětlil starosta Drago Sukalovský.

Během jednodenních kurzů se školitelé zaměřili především na techniky neverbálního i verbálního odvrácení konfliktu následované ukázkami možných fyzických ataků a obranných technik. Jak vysvětlil vedoucí obvodního policejního oddělení npor. Alexandr Tomáš, není sice možné, aby účastníci v tak krátké době zvládli všechny obranné techniky, ale »naším cílem je, aby získali také potřebné sebevědomí pro jednání ve vyhrocených situacích«.

OD SLOVNÍCH ÚTOKŮ K FYZICKÝM

Loni zaznamenali na MěÚ Kuřim deset útoků na své zaměstnance, tedy jednou tolik ve srovnání s předloňským rokem. Jednalo se převážně o hrubé slovní ataky s vyhrožováním použitím násilí. K fyzickému kontaktu došlo ve třech případech. Několikrát také došlo k nedokončenému útoku, např. naznačení úderu židlí či převrácení stolu. »Při jednom útoku byl dokonce zraněn náš inspektor veřejného pořádku, který byl na místo přivolán,« uvedla Soňa Šmahelová, pracovnice propagace města. »Tento konflikt začal u asistentky starosty, pokračoval slovním napadením tajemnice, poté starosty a skončil zmíněným útokem.«

Útoky se ve všech případech odehrály v budově úřadu. Do skupiny nejvíce ohrožených pozic patří podle Soni Šmahelové pracovnice odboru sociálních věcí a úřednice pracoviště občanských průkazů a pasů. V případě zájmu zaměstnanců zváží radnice pokračování kurzů.

Možnosti útoku a obrany si účastníci kurzu zkoušeli na sobě za pomoci policistů.

FOTO: archiv MĚÚ Kuřim

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *