Autor
Kategorie:
Téma měsíce

Lavičky? Každý výrobce má svou filozofii

Které trendy ve výrobě laviček pro veřejná prostranství panují? »Nevím, lze-li mluvit o trendech. Každý výrobce totiž má svou vlastní filozofii,« odpovídá Ing. Jan Padrnos, jednatel společnosti BLACKBOX s. r. o. Ta svou první lavičku vyrobila už před zhruba 15 roky, přičemž tématu...

Které trendy ve výrobě laviček pro veřejná prostranství panují? »Nevím, lze-li mluvit o trendech. Každý výrobce totiž má svou vlastní filozofii,« odpovídá Ing. Jan Padrnos, jednatel společnosti BLACKBOX s. r. o. Ta svou první lavičku vyrobila už před zhruba 15 roky, přičemž tématu městského mobiliáře se intenzivně věnuje teprve poslední tři roky.

»Někdo se snaží upoutat pozornost předesignovanými kousky, na nichž se nedá ani sedět, ani na ně koukat. Jiný zase klade důraz na nejlevnější řešení, další vyrábí pouze historizující prvky,« poznamenává Jan Padrnos. »My se snažíme dělat současné moderní výrobky, které jsou estetické, ale přitom nijak zvlášť nápadné, mají velmi dobrou kvalitu zpracování s důrazem na detail, a tím pádem i dlouhou životnost. A pokud možno za rozumné ceny. Ohledně trendů v materiálech je v poslední době velmi oblíbené akátové dřevo, dále tepelně upravené dřevo (thermowood). U kovových částí však není příliš podstatné, zda jde o ocel, hliník, litinu apod. Mnohem důležitější je kvalitní povrchová úprava.«


Zkušenost společnosti BLACKBOX je jednoznačná: Více zakázek má nyní spíše z menších sídel. »V nich vše možná jde trochu pružněji a rychleji,« soudí jednatel. Větší města naopak podle jeho slov častěji k rozhodování o městském mobiliáři přibírají architekty, díky nimž výsledek bývá modernější, promyšlenější a komplexnější. Neobvyklý už ani není požadavek atypického, na míru navrženého řešení. »Taková zakázka mě, profesí designéra, baví samozřejmě víc. Menší obce to řeší spíš intuitivně a vyberou si to, co se jim líbí a na co mají rozpočet. Většinou tedy jde o konzervativnější design,« říká Jan Padrnos.

A připomíná, že už jen málokdy se dodávají jen lavičky. Součástí téměř každé dodávky jsou už i odpadkové koše, stojany na jízdní kola, různé infopanely, označníky, zahrazovací sloupky, zásobníky sáčků na psí exkrementy apod. »Chyby bývají tam, kde není či kde nemá silnou pozici architekt. To se pak kombinují různé prvky od různých výrobců, třeba jen na základě nejnižší ceny. V takovém případě však výsledek nebývá přesvědčivý. Pak se laik diví, odborník žasne,« uzavírá Jan Padrnos.

Určitě je vhodnější, je-li veřejný prostor osazen jednotlivými prvky městského mobiliáře od jednoho výrobce.

ILUSTRAČNÍ FOTO: ARCHIV BLACKBOX S. R. O.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *