Lázeňské lesy Karlovy Vary umístily v části Drahovice odchytové zařízení na divočáky

Lázeňské lesy Karlovy Vary umístily v úterý 25. ledna v městské části Drahovice odchytové zařízení na divoká prasata. Drahovice jsou pro divočáky oblíbenou lokalitou nejen v noci.  Pokud se systém osvědčí, budou chytáky instalovány i na další místa s častým výskytem černé zvěře.

„Prasata divoká lovíme v lese i ve městě v průběhu celého roku, spolupracujeme s městskou policií, která nás o výskytu zvířat informuje. Na podzim se konala naháňka, přesto nejsme ve snižování stavu divočáků tak úspěšní, jak bychom si představovali,“ vysvětlil ředitel lázeňských lesů Stanislav Dvořák. „Občané nám pravidelně zasílají fotografie rozrytých trávníků a zprávy, že se divočáci nebojí do města zavítat za bílého dne.“

Past je dalším krokem pro snížení stavu prasat divokých a doplní pravidelný individuální lov a společné naháňky. Jde o bezpečnou metodu vhodnou pro městské prostředí. Prvním místem v Karlových Varech, kde bylo zařízení na zkoušku umístěno, je nad zahrádkářskou kolonií v Drahovicích. „Pokud se postup v Drahovicích osvědčí, vybereme i další lokality, které jsou divočáky pravidelně navštěvovány,“ doplnil Stanislav Dvořák.

 V blízkosti chytáku budou umístěny informační cedule. „Apeluji na občany, aby se k odchytovému zařízení nepřibližovali, nepouštěli na volno své psy a hlídali děti, aby nedošlo ke spuštění padacích dveří,“ zdůraznil náměstek primátorky Petr Bursík. Lokalita s odchytovým zařízením bude navíc monitorována. Tím se minimalizuje riziko poškození pasti, a hlavně zkrátí doba pobytu zvířete na minimum. Odchycený divočák bude usmrcen.

Les je intenzivně využívaný celoročně a často i v noci, kdy do něj zavítají například běžci s čelovkami. Prasata jako původní obyvatelé lesa nemají prostor pro klidné hledání potravy, ani odchov mláďat. Vyhledávají intravilán obce zejména z důvodu snadné dostupnosti potravy zejména v okolí popelnic, ale i v blízkosti zahrádkářských kolonií. Navíc jsou z lesů často vytlačováni návštěvníky se psy.*

/tz/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down