01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Lesy ČR: Dřevinou roku byl prohlášen jeřáb ptačí

Jednu z lesních dřevin jako dřevinu roku vyhlašují Lesy ČR v rámci svých osvětových a vzdělávacích aktivit už řadu let. Pro letošek byl dřevinou roku vybrán jeřáb ptačí (Sorbus aucuparia). Jde o krátkověkou dřevinu, která se dožívá nanejvýš 100 až 150 let. Tato opadavá listnatá dřevina z čeledi...

Jednu z lesních dřevin jako dřevinu roku vyhlašují Lesy ČR v rámci svých osvětových a vzdělávacích aktivit už řadu let. Pro letošek byl dřevinou roku vybrán jeřáb ptačí (Sorbus aucuparia). Jde o krátkověkou dřevinu, která se dožívá nanejvýš 100 až 150 let. Tato opadavá listnatá dřevina z čeledi růžovitých je blízká příbuzná jabloní, hrušní a dalších ovocných dřevin. Nejlépe se jí daří na půdách chudších, kyselejších. Hojně se vyskytuje i ve volné krajině, kde byla často vysazována jako aleje podél cest.


Poslední dobou se oživuje zájem o vzácné, regionálně se vyskytující jeřáby, zejména o jeřáb břek (Sorbus torminalis) a jeřáb oskeruši (Sorbus domestica), vázané na teplomilnější oblasti státu. Péče o tyto i další vzácné dřeviny je nedílnou součástí trvale udržitelného hospodaření Lesů ČR. Zatímco břek je poptáván pro své vysoce hodnotné dřevo, oskeruše se využívá zejména jako ovocná dřevina.

V Tvarožné Lhotě na Strážnicku letos 6. dubna uspořádají už 12. ročník Slavností oskeruší, věnovaný produktům, jež se z této dřeviny získávají.

Jeřábu, tzv. pionýrské dřevině, vyhovují nejrozmanitější druhy stanovišť. Hojně se vyskytuje i ve volné krajině.
FOTO: ARCHIV

Plody jeřábu ptačího tvoří významnou složku potravy lesní zvěře a ptactva. Člověku však mohou přivodit i lehčí otravu.
FOTO: ARCHIV

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down