Letní dovolené a prázdniny končí. Přírodu je nutno uklidit

Uklízet odpadky jen zjara nestačí! Největší dobrovolnická akce Ukliďme svět, ukliďme Česko proto opět vyhlásila i podzimní kolo úklidů. Proběhnou během září a října, nejvíce jich bude v sobotu 23. září. Zaměří se tradičně na úklidy odpadků po rekreantech – na řekách, plážích či v okolí turistických tras. Podzimní kolo úklidů bude generálkou na dlouho připravovaný celosvětový World Cleanup Day, který se uskuteční příští rok ve více než stovce zemí.

Počasí bylo letos turistům velmi přívětivé a téměř každý si našel přes prázdniny čas vyjít do přírody, opustit šeď města a načerpat energii na čerstvém vzduchu. To, co se ale po sezóně najde po výletnících v přírodě za nepořádek, je často k neuvěření. Stále oblíbenější výlety „na vodu“ znamenají mimo jiné i pod splavy se točící petlahve, ve větvích u břehu plastové pytle, boty, dokonce se najde i zásobník od sekačky na trávu nebo dopravní kužel. A nové skládky a další nepořádek se objevují nejen na řekách.

Nelze přírodu pouze konzumovat, respekt a úcta je na místě. Nejlépe by bylo, kdyby nepořádek nevznikal vůbec – tak daleko však zatím nejsme. Třeba úklidy s dobrovolníky pomohou. „Dokud jsou odpadky ještě „čerstvé“, tedy dobře viditelné a nezanesené, dají se poměrně dobře odklidit i vytřídit,“ říká Katka Landová z Českého svazu ochránců přírody. Chystá se i letos na vodu, na tradiční hromadnou akci„Čištění Vltavy, která se bude konat již 16. září, o týden později uklízí s dalšími dobrovolníky v Brně.

Úklid na Vltavě a mnoho dalších se hlásí k podzimnímu kolu celorepublikové dobrovolnické akce Ukliďme svět, ukliďme Česko, který pořádá Český svaz ochránců přírody se Spolkem Ekosmák. Nejvíce úklidů se očekává v sobotu 23. září, na niž je vyhlášen hlavní podzimní termín. „Jdeme do toho i letos po druhé, protože má smysl uklidit přírodu ještě před zimou. Zejména na řece je to důležité, některé odpadky by mohl vzít proud třeba až do moře,“ připomíná Katka Landová.

Letos se do jarních úklidů vrhlo rekordních 83 tisíc dobrovolníků, podaří se s podzimními úklidy překonat hranici 100 000 dobrovolníků? Organizátoři opět vyzývají jednotlivce, organizace, školy či obce k přiložení ruky k dílu:  „Pokud jste zaznamenali ve vašem okolí nepořádek či větší skládku, pojďte s námi situaci řešit, rádi vám pomůžeme a poradíme jak na to. Má smysl jít příkladem.“

„Své plánované úklidy si organizátoři na webových stránkách projektu mohou registrovat již nyní. Prvním třem stům žadatelů o úklidové pomůcky díky podpoře sponzorů zašleme pevné pytle a rukavice. Dobrovolníci, kteří se chtějí k úklidům připojit, si mohou z mapy vybrat již nyní z více než stovky naplánovaných úklidů, “ dodává další z organizátorů Miroslav Kubásek.

Podrobný návod a praktické rady, jak úklid uspořádat, najdete na stránkách: www.UklidmeCesko.cz.

/zr/

 

Ilustrační snímek z loňských úklidů

Foto: archiv Ukliďme svět, ukliďme Česko

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *