03.01.2017 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Letos skončí platnost tisíců řidičských průkazů. Vyměňte si je včas!

V letošním roce by v České republice měla postupně vypršet platnost více než 800 tisícům řidičských průkazů. Jedná se o průkazy, které byly vydány v roce 2007 s dobou platnosti na 10 let. Řidiči by si měli platnost svého řidičského průkazu zkontrolovat a včas požádat o jeho výměnu. Vyhnou se tak frontám a případně riziku pokuty za neplatný průkaz.

V roce 2007 bylo v České republice vydáno celkem 1 146 518 řidičských průkazů (ŘP), což je nejvíce v historii. Výměnu zatím provedlo podle Ministerstva dopravy 30 % řidičů. Přesné údaje pro hlavní město Prahu týkající se počtu ŘP však není možné ze systému získat.  

Největšímu počtu ŘP vyprší platnost během března, října a listopadu. Výměnu lze provést již tři měsíce před skončením platnosti ŘP a je zcela bezplatná. Lhůta pro vydání nového ŘP je 20 dní. O výměnu lze požádat také ve zrychlené lhůtě do pěti pracovních dnů. Za expresní vydání si však řidiči připlatí 500 korun. Výměnu ŘP lze provést pouze na příslušném úřadu obce s rozšířenou působností podle místa trvalého bydliště řidiče.

K výměně je zapotřebí platný průkaz totožnosti, jedna průkazová fotografie a současný ŘP.

Pokud řidič o vydání nového ŘP nepožádá včas a bude řídit i po uplynutí jeho platnosti, vystavuje se riziku pokuty za řízení bez platného průkazu. Za tento přestupek hrozí řidiči pokuta na místě do 2 tisíc korun, v případě správního řízení až 2,5 tisíce korun. Bližší informace o vystavení a výměně řidičských průkazů na portálu praha.eu.

*

 

/TZ/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down