Letošní konference Křižovatky architektury byla věnována kulturní krajině

Již osmý ročník konference Křižovatky architektury si letos zvolil ožehavé téma: Kulturní krajina: proměny – tvorba – ochrana. V prostorách Národního technického muzea v Praze se tak minulý čtvrtek diskutovalo o rozvoji a ochraně kulturní krajiny, systémech sídelní zeleně, stejně jako o možnostech čerpání dotací pro zlepšení městské krajiny. K diskusi byly přizvány všechny zájmové skupiny, především zástupci měst a obcí, dále památkáři, architekti, urbanisté, akademická obec, developeři, studenti i média. Organizátorem konference již tradičně byla společnost ABF, a. s., hlavním mediálním partnerem byl opět odborný měsíčník Moderní obec.

Konferenci Křižovatky architektury zahájila ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.  Ocenila téma, jemuž byla konference věnována, a poukázala v té souvislosti i na to, že novela stavebního zákona, kterou připravuje její úřad, by měla udržování kulturní krajiny pomoci. Už dnes však zejména obce a města mohou využívat sice nelegislativní, avšak návodný materiál Politika architektury v ČR. Zpracovalo jej Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR( a již schválila i vláda. Materiál vede radnice k tomu, aby už v úrovni rozhodování o stavebním povolení přihlížely také k architektonickým aspektům budoucí stavby.

Účastníky konference uvítal i generální ředitel Národního technického muzea Karel Ksandr.

Jako hlavní řečníci na konferenci mj. vystoupili členka předwednictva České komory architektů Klára Salzmann, Věra Kučová z Národního památkového ústavu, Vlasta Poláčková z architektonického ateliéru UP24, Pavla Melková z Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy, Václav Babka z ateliéru Sendler - Babka, Leoš Anderle ze společnosti Sekyra Group, Karel Stibral z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích či Till Rehwaldt, krajinářský architekt z Německa. Nechyběli ani zástupci  územních samospráv – Dan Jiránek, výkoný ředitel Svazu měst a obcí ČR, Karolína Hrbková, náměstkyně primátora statutárního města Liberec, a starosta města Spálené Poříčí Pavel Čížek.

Moderní obec se ke konferenci vrátí podrobněji ve svém srpnovém vydání.

/rš/

Na snímku: Ministryně Karla Šlechtová při zahajovacím projevu

Foto: Ivan Ryšavý

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down