Liberec letos chystá velké investiční akce

Město Liberec vstupuje do roku 2024 v dobré finanční kondici a je připraveno na další rozvoj a významné investice. Na účtech má aktuálně téměř 1,2 miliardy korun. Znamená to, že vedle standardního provozu a služeb bude mít dostatek financí i na náročnější investiční akce, jako je třeba chystaná rekonstrukce plaveckého bazénu. Dlouhodobě připravovaná rezerva a postupné snižování dluhu městu umožní investovat nejvíce peněz za posledních několik let.

„Jen do silnic a chodníků jsme připraveni uvolnit kolem 300 milionů. Z toho, co chystáme, můžu jako příklad uvést třeba rekonstrukce ulic Františkovská, Erbenova, Šrámkova, Vítězná, Pastýřská, Ostašovská, Svojsíkova, ale pokračovat budeme pochopitelně i v Sokolské. Čekají nás i chodníky v Londýnské, Hejnické, Ostašovská a U Močálu,“ říká Jaroslav Zámečník, primátor Liberce, odpovědný také za ekonomiku.

Díky dlouhodobě promyšlené koncepci se městu daří velmi aktivně snižovat i zadlužení. Dávno už neplatí, že Liberec je nejzadluženějším městem v České republice. Současný stav městské pokladny podle něj dovoluje přehodnotit i některé dosavadní návrhy a plány s financováním nejsložitějších projektů, jakým je již zmíněná přestavba bazénu.

„Jsme na tom tak dobře, že jsem se rozhodl v dohledné době předložit zastupitelům poněkud netradiční model financování této plánované rekonstrukce. Navrhnu, ať si město vezme nikoliv klasický, ale pouze kontokorentní úvěr, který nám zaručí finanční krytí a rezervu. Nicméně, platit rekonstrukci budeme a chceme z vlastních volných peněz na účtech města. Tím ušetříme jen na úrocích desítky milionů ročně. Navíc nám to umožní investování do dalšího rozvoje a infrastruktury. Nehrozí tedy, že bychom kvůli opravě bazénu zastavili nebo odkládali investice do další oblastí, včetně vzdělávání, sportu, bezpečnosti a podobně,“ vysvětluje primátor s tím, že u bazénu město doufá i v to, že dosáhne na některé dotace.

Prosadit úpravy koeficientů

Navzdory pozitivnímu vývoji chce Liberec podle primátora dál pokračovat také v aktivním prosazování změny, respektive úpravy koeficientu pro přepočet peněz, které kromě čtyř největších měst (Praha, Brno, Ostrava, Plzeň) dostávají samosprávy v ČR od státu z rozpočtového určení daní (RUD).

„Pokračujeme v aktivitě, na jejímž konci chceme podat stížnost k Ústavnímu soudu ČR, aby přehodnotil férovost rozdělování peněz od státu mezi krajská, ale i statutární města. Proč má mít Praha, Brno, Ostrava a Plzeň více peněz, než ostatní? Platí, že se za tohle hodlám rvát jako lev. Vždyť jen Liberec kvůli neférovému nastavení koeficientu RUD v minulosti ročně přijde téměř o miliardu korun,“ vysvětluje Jaroslav Zámečník.*

/zr/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down