Celostátní finanční konference Svazu měst a obcí ČR: Otevíráme téma rozpočtového určení daní

Ratifikace zbývajících článků Evropské charty místních samospráv, pravidelné vzájemné konzultace s vládou a změna rozpočtového určení daní pro města nad 30 tis. obyvatel. Tyto tři body bude Svaz měst a obcí ČR prosazovat při jednáních s kabinetem Petra Fialy.

Už včerejší program dvoudenní XXVI. celostátní finanční konference Svazu měst a obcí ČR přinesl kromě řady odborných informací i jednoznačný postoj svazových představitelů k současné politické i hospodářské situaci. „Vzali jsme na vědomí konsolidační balíček, byť jeho příprava se diametrálně lišila od partnerské spolupráce dvou rovnocenných partnerů,“ uvedl místopředseda SMO ČR a primátor města Olomouc Miroslav Žbánek a pokračoval: „Opravdu si nechceme zvykat na situaci, kdy se vládní novinky dozvídáme z médií. A nechceme již poslouchat vládní mantru, že obce mají přebytky na účtech. Bez těch našetřených peněz bychom těžko zvládli covidovou epidemii, energetickou či uprchlickou krizi.

Rozpočtové určení daní dostatečně nerespektuje situaci zejména měst nad 30 tisíc obyvatel

Otázku rozpočtového určení daní (RUD) otevřel Tibor Švec, předseda pracovní skupiny SMO ČR k rozpočtovému určení daní a starosta obce Vestec (okres Praha-západ). „Nevíme přesně, co chceme, za to přesně víme, co nechceme, rozhodujeme se na základě negativismu,“ konstatoval Tibor Švec a dále uvedl: „Obcím chybí motivace, a to jak v zastupitelstvech, tak i u starostů. Jediným motivačním prvkem, kterým obce mohou posílit svou finanční nezávislost v rámci rozpočtového určení daní, je 1,5 % daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti.

Stávající systém RUD nerespektuje současnou situaci měst zejména nad 30 tisíc obyvatel, která plní funkci regionálních center, ale objem finančních prostředků získávají jen podle počtu svých obyvatel.

Zdeněk Pištora, místopředseda SMO ČR a starosta města Postoloprty na Lounsku, doplnil: „Kromě nižšího podílu z RUD dopadne na samosprávy také ponížení příspěvku na přenesenou působnost. Takže dluh, který u nás stát již má, se bude nadále prohlubovat.“

Česká republika ratifikovala Evropskou chartu Místních samospráv vyjma několika článků. Právě ty jsou však pro samostatnost samospráv stěžejní. „Jednoznačně požadujeme ratifikaci zbylých článků Evropské Charty Místní samosprávy obdobně jako mají v jiných evropských zemích, např. v Rakousku,“ zdůraznil Pavel Drahovzal, starosta obce Velký Osek na Kolínsku a také místopředseda Svazu měst a obcí ČR. „Tyto články garantují obcím pravidelné konzultace a partnerský přístup s vládou. Prostřednictvím těchto konzultací si obce mohou vyjednat adekvátní finanční příjmy. Zároveň chceme jednat o systémové změně RUD s posílením motivační složky pro obce a města a zohledněním potřeb pro města nad 30 tis. obyvatel.“

Finanční konference je vhodnou platformou pro vzájemnou diskusi, a přestože na tuto svazovou akci byli pozváni ministři pro obce stěžejních rezortů, této možnosti nevyužili.

O rozpočtovém určení daní jsme psali například zde: https://moderniobec.cz/co-mimo-jine-zaznelo-na-dubnovem-dnu-malych-obci-v-praze/ , zde: https://moderniobec.cz/svaz-mest-a-obci-cr-ne-legalizaci-konopi-ne-nesystemovemu-zvysovani-dane-z-nemovitosti/ a zde: https://moderniobec.cz/maji-obce-dostatek-prostredku-k-rozvoji-a-motivaci-k-podpore-podnikani-na-svem-uzemi-odpovedi-nabidne-konference-potencial-mistni-ekonomiky-2021/ .*

/zr/

Na snímku: Záběr ze čtvrtečního zahájení dvoudenní XXVI. celostátní finanční konference Svazu měst a obcí ČR v pražském Clarion Congress Hotelu.

Foto: Ivan Ryšavý

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down