Liberec žádá stát o metodiku řešení problematiky bytových družstev a vyrovnání spoluvlastnických podílů

Zástupci vedení města Liberce primátor Jaroslav Zámečník, jeho náměstkyně Radka Loučková Kotasová a člen rady města Michal Hron navštívili náměstkyni ministryně pro místní rozvoj Janu Hanzlíkovou, aby požádali o vydání metodického pokynu, který usnadní městům a obcím v České republice postup při převodu podílů měst v bytových domech.

Svaz měst a obcí České republiky (SMO) podpořil vedení Liberce na jednání Komory měst a obcí, které se konalo minulý týden v Brně, a slíbil pomoc a podporu na ministerstvu při vyjednávání tvorby metodického pokynu pro postup v této problematice.

„Zároveň se město Liberec obrátilo na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) o poskytnutí stanoviska při převodu podílů v bytových domech. Dílčími kroky tak město Liberec připravuje cestu k řešení převodu spoluvlastnických podílů v družstevních bytech. Snažíme se dohodnout s družstvy a připravit takový proces převodu podílů, jaký nebude odporovat zákonům a bude spravedlivý pro všechny. Nejen od družstevníků, ale i od zástupců města to vyžaduje velkou míru trpělivosti, protože posouzení právních kroků a získání příslušných vyjádření úřadů nějaký čas trvá. Nikdo ale nechce opakovat chyby z minulosti,“ uvádí primátor města Liberce Jaroslav Zámečník.

Připomeňme, že celý problém vznikl v letech 1997 až 2007, kdy v Liberci postupně probíhala výstavba bytových domů, pro niž radnice využila možnost získat dotace ze Státního fondu rozvoje bydlení. Město Liberec má podílové vlastnictví v 1156 bytech v deseti družstvech a na základě neplatnosti smluv hledá nyní město nový právní vztah, jakým bezpečným způsobem převést podíly města na jednotlivé družstevníky. Problém se týká dalších desítek měst, která řeší obdobnou problematiku.*

(O problematice jsme psali v rubrice Kauza v letošním srpnovém vydání Moderní obce.)

/zr/

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down