Liberecký kraj se stal akcionářem Nemocnice Jilemnice a Nemocnice Semily (MMN, a. s.)

Odkupem částí akcií od majoritních vlastníků, jimiž jsou města Jilemnice a Semily, se Liberecký kraj stal jedním z akcionářů Nemocnice Jilemnice a Nemocnice Semily (MMN, a. s.). Záměr odkupu nedávno odsouhlasili členové Rady Libereckého kraje, schválili jej také krajští zastupitelé na svém zářijovém jednání a zastupitelé měst Semily a Jilemnice.

Kraj získal celkem 12 566 akcií, což představuje podíl ve výši 16,75 %. Smlouvy o prodeji akcií a akcionářskou smlouvu podepsali v pondělí 25. října zástupci Libereckého kraje, Semil, Jilemnice a MMN, a. s.

Do doby podepsání akcionářské smlouvy vlastnilo město Jilemnice 65 % akcií a město Semily 35 % akcií. Po vstupu kraje je Jilemnice vlastníkem 54,11 % akcií (tj. 40 582), Semily vlastníkem 29,14 % (21 852) akcií a Liberecký kraj bude držet 16,75 % (12 566) akcií.

MMN, a.s. nemocnice Jilemnice a Semily získají pro svůj další rozvoj na investice celkem 250 mil. Kč během osmi let. Tuto částku tvoří 186 mil. Kč za odkup podílu Libereckému kraji, úroky a příplatky mimo základní kapitál všech tří akcionářů, kteří se k němu zavázali.

Jednání o možném majetkovém vstupu do jilemnické a semilské nemocnice probíhala již od července předloňského roku. Chceme posílit strategický vliv na výkon zdravotních služeb v našem regionu a podílet se na zvyšování kvality péče v jedné z páteřních nemocnic v kraji. Odkupem akcií se nám také podaří vytvořit podmínky pro další rozvoj jilemnické a semilské nemocnice. Vstup Libereckého kraje do vlastnické struktury navíc přinese lepší podmínky pro vyjednávání se zdravotnímu pojišťovnami i lepší záruky pro jednání s bankami o úvěrování investičních záměrů v budoucnu,“ uvedl hejtman Martin Půta.

OD LETOŠNÍHO ŘÍJNA S MAGNETICKOU REZONANCÍ

V den podpisu akcionářských smluv zároveň zástupci akcionářů Masarykovy městské nemocnice v Jilemnici, hejtman Libereckého kraje Martin Půta, starostka města Semily Lena Mlejnková, starosta města Jilemnice David Hlaváč a člen rady Libereckého kraje pro zdravotnictví Vladimír Richter v jilemnické nemocnici slavnostně zahájili provoz nové magnetické rezonance 1,5 Tesla. Jilemnická nemocnice se tak stala čtvrtou páteřní nemocnicí Libereckého kraje disponující touto moderní diagnostickou technologií.

Po více než šestiletém úsilí se konečně naplnil další sen jilemnických lékařů,“ konstatoval Jiří Kalenský, ředitel a předseda představenstva společnosti MMN, a.s., která v sobě sdružuje nemocnice v Jilemnici a v Semilech, a pokračoval: „Trvale rostoucí počet požadavků i rozšiřující se spektrum povinných vyšetření spolu s dlouhými čekacími termíny v jiných nemocnicích nás vedly k pořízení vlastního zařízení. Komise Ministerstva zdravotnictví pro posuzování nových přístrojových technologií a kapacit vydala 13. června 2019 MMN souhlasné rozhodnutí, na jehož základu pak proběhla vlastní realizace.

Samotné instalaci přístroje předcházely potřebné projekční práce, posílení elektrických kabeláží, posílení trafostanice a rekonstrukce části radiodiagnostického pavilonu s nezbytným dočasným přerušením provozu screeningové mamografie a přestěhováním tohoto pracoviště do jiných prostor. Náklady na rekonstrukci dosáhly částky téměř 10 milionů Kč a náklady na samotné pořízení magnetické rezonance dosáhly částky více jak 26 milionů Kč, které všechny nemocnice hradila z vlastních zdrojů.*

/zr/

Na snímku: Od letošního října na radiodiagnostickém oddělení MMN, a. s., v Jilemnici slouží magnetická rezonance. Jde o nejmodernější vyšetřovací metodu, která nepoužívá rentgenové záření, ale silné elektromagnetické pole. Získané obrazy orgánů a tkání lidského těla mají vysoké tkáňové rozlišení a přinášejí nejdokonalejší zobrazení měkkotkáňových struktur, a tím přispívají k odhalení patologických změn.

Foto: archiv nemocnice

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down