Lípa z Novodvorské aleje se stala Stromem roku

Vítězem 11. ročníku celostátní ankety Strom roku, který uspořádala Nadace Partnerství, se stala Lípa z Novodvorské aleje v jihomoravské obci Vavřinec. Jako druhý v pořadí skončil Buk příběhů z Olomouckého kraje, třetí místo patří Jiřické lípě z Vysočiny. Ocenění pro vítěze ankety převzali 20. října...

Vítězem 11. ročníku celostátní ankety Strom roku, který uspořádala Nadace Partnerství, se stala Lípa z Novodvorské aleje v jihomoravské obci Vavřinec. Jako druhý v pořadí skončil Buk příběhů z Olomouckého kraje, třetí místo patří Jiřické lípě z Vysočiny.

Ocenění pro vítěze ankety převzali 20. října v Brně navrhovatelé Jiří a Kateřina Židů, starosta obce Vavřinec Miroslav Novotný, učitelé ZŠ Sloup spolu s žáky, kteří pro lípu nasbírali nejvíce hlasů. Lípa z Novodvorské aleje kromě prestižního titulu získala také poukaz na odborné arboristické ošetření od firmy Prostrom Bohemia a bude Českou republiku reprezentovat v mezinárodní anketě Evropský strom roku.


Novodvorskou alej nechal vysadit v první polovině 19. století starohrabě Hugo Salm. Stromořadí z Nových Dvorů ke zřícenině hradu Blansek tvoří celkem 57 lip malolistých a na jeho obnově už druhým rokem pracuje skupina nadšenců.

Výtěžek zpoplatněného hlasování v anketě ve výši 102 474 Kč bude použit na výsadbu a ochranu stromů. Loni se tak z této veřejné sbírky podařilo podpořit 12 výsadeb stromů.

Novodvorská alej vede ke zřícenině hradu Blansek Zástupkyní aleje v anketě byla nejmohutnější lípa s obvodem kmene 415 centimetrů.

FOTO: LENKA GROSSMANNOVÁ

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *