Lipno se prosadilo v soutěži Best of Realty

Významného uznání se koncem loňského roku jako vůbec první obec ve čtrnáctileté historii soutěže Nejlepší z realit - Best of Realty dočkalo Lipno nad Vltavou, když získalo Zvláštní cenu odborné poroty. »Je to ocenění dlouholeté snahy obce směřovat svůj rozvoj tak, aby se v ní nejen dobře žilo, ale...

Významného uznání se koncem loňského roku jako vůbec první obec ve čtrnáctileté historii soutěže Nejlepší z realit – Best of Realty dočkalo Lipno nad Vltavou, když získalo Zvláštní cenu odborné poroty. »Je to ocenění dlouholeté snahy obce směřovat svůj rozvoj tak, aby se v ní nejen dobře žilo, ale aby se stala i atraktivní fungující turistickou destinací,« řekl starosta Lipna nad Vltavou Zdeněk Zídek.

Podle starosty už v 90. letech 20. století místní zastupitelé správně usoudili, že právě cestovní ruch bude tím odvětvím, které skomírající pohraniční obci dokáže zajistit stabilitu a lidem živobytí. Při rozvoji Lipna a jeho okolí se podařilo úspěšně kombinovat investice veřejného a soukromého sektoru. Obec v posledních 22 letech investovala do svého rozvoje přibližně 300 mil. Kč, které následně vygenerovaly zhruba tři miliardy korun soukromých investic, především do objektů a infrastruktury cestovního ruchu. Rozvoj turismu dal vzniknout tisícovce pracovních míst. Mezi největší současná lákadla Lipna patří Jezerní cyklostezka Frymburk – Lipno nad Vltavou – Přední Výtoň, Skiareál Lipno, bruslařská dráha jako největší přírodní upravené kluziště v Česku, bobová dráha nebo loni otevřená Stezka korunami stromů.

Ocenění Lipna prestižním »realitním Oscarem« má poněkud trpkou příchuť. Zdeněk Zídek totiž čelí obvinění z nevýhodného prodeje pozemků soukromému investorovi. Tomu Lipno podle policie nevýhodně prodalo pozemky a místo 7 mil. Kč prý mohlo utržit až 234 milionů. Starosta to však odmítá. Podle něj šlo o transakci, která byla výhodná pro obě strany.

TOMÁŠ JOHÁNEK

BUILDING NEWSs

Z předání Zvláštní ceny odborné poroty obci Lipno nad Vltavou loni v listopadu. V popředí je starosta Zdeněk Zídek.

FOTO: ARCHIV AUTORA

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *