Autor
Kategorie:
Téma měsíce

Malé obce umí čerpat dotace z EU stejně dobře jako ty velké

Peníze vázané smlouvou o přidělení dotace se v jednotlivých regionálních operačních programech (ROP) pohybují mezi 62-95 % z jejich alokace. Kolik z nich půjde do obcí a měst?

Kam nejčastěji putují dosud schválené dotace v případě projektů měst a obcí? Zajímali jsme se na úřadech regionálních rad všech sedmi regionů soudržnosti.

ROP Jihovýchod: Města a obce uskutečňovaly projekty nejčastěji v ose 3 – Udržitelný rozvoj měst a venkovských sídel. V počtu podaných žádostí do programu se na pomyslném žebříčku nejvýše umisťují Brno, Jihlava a Telč. Z hlediska počtu schválených projektů je pořadí měst stejné. V ose 3 je pro města a obce schváleno již 70 % prostředků vyčleněných v alokaci na tuto oblast. Vyjádřeno v číslech: z více než 5,2 mld. Kč vyčleněných na období 2007-2013 je smluvně vázáno asi 3,8 mld. Kč.


ROP Jihozápad: Nejvíce projektů obcí a měst spadá do oblasti výstavby nebo rekonstrukce místních komunikací. Řada projektů se týkala sanace a revitalizace brownfieldů, oprav center a památkově chráněných objektů a území. Častá byla výstavba, rekonstrukce a vybavení objektů pro kulturu a volný čas. Rekordmany v počtu žádostí i realizovaných projektů jsou regionální centra České Budějovice a Plzeň, mimo ně Tábor, Písek, Klatovy a Sušice. Ze smluvně vázané alokace připadá asi 30 % (tj. 4,6 mld. Kč) na města a obce, či jimi zřizované a zakládané organizace.

ROP Moravskoslezsko: Obce a města do 50 tisíc obyvatel nejčastěji získaly podporu na nová sportoviště, rekonstrukce a vybavení škol, stavbu obecních nebo společenských domů, proměnu náměstí a parků a rekonstrukce hasičských zbrojnic. Velká města pak v oblasti dopravní infrastruktury, výstavby cyklostezek, modernizace školství, sociálních služeb a regenerace brownfields. Mezi malými obcemi vedou v počtu projektů Štramberk, Velká Polom, Albrechtice a Horní Suchá, mezi středně velkými městy Kopřivnice, Nový Jičín, Český Těšín, Rýmařov na Bruntálsku a z velkých Opava, Havířov a Frýdek-Místek se samostatným režimem v rámci IPRM. Nejdále jsou v získávání dotací obce do 5 tisíc obyvatel (173 projektů za 1,4 mld. Kč). Středně velká města získala 1,3 mld. Kč.

ROP Severovýchod: Nejvíce projektů se uskutečňuje v ose Rozvoj měst a obcí (124), následuje Rozvoj cestovního ruchu (45) a Rozvoj dopravní infrastruktury (16). Nejčastěji uspěla Chrudim (6), Polička a Žamberk (4), dále Svitavy, Moravská Třebová, Chrastava, Jablonec nad Nisou (3). V rámci IPRM mají Hradec Králové 7 a Liberec 5 projektů. Dosud bylo municipalitám schváleno 208 projektů asi za 5 mld. Kč.

ROP Severozápad: Nejčastěji se realizují projekty v rámci prioritní osy 1 Regenerace a rozvoj měst. V počtu schválených projektů dominují velká regionální centra. Doposud bylo rozděleno na projekty krajů, obcí a měst asi 13 mld. Kč.

ROP Střední Čechy: Nejvíce projektů (122) uskutečňují malé obce, a to v oblasti podpory Rozvoj venkova. Co do počtu schválených projektů je v popředí Kladno (17), které žádá zejména v rámci IPRM. Úspěšné jsou i Poděbrady (10), osmkrát se zadařilo Berounu, Zruči nad Sázavou a Dolním Břežanům, následuje Mladá Boleslav (IPRM) a Slaný (po 7 projektech). Projekty municipalit už získaly 4,3 mld. Kč (asi 1/3 alokace). Údaj nezahrnuje projekty organizací zřizovaných či zakládaných obcemi.

ROP Střední Morava: Nejvíce projektů mají obce a města v ose Rozvoj měst a obcí, následuje cestovní ruch a doprava. V počtu schválených projektů vede Olomouc (20) v rámci IPRM, Prostějov (10), Hranice (8), Šternberk, Uničov, Rožnov p. Radhoštěm (7). Obcím a městům již byly proplaceny 4 mld. Kč (1/4 alokace programu).

Jeden z největších projektů Karviné proměnil rekonstrukcí a přístavbou knihovnu v nové společenské centrum. Regionální knihovna se otevřela v listopadu 2011.

Vloni se v Chomutově otevřel nové zimní stadion. Vyrostl v areálu bývalých kasáren a pojme až 5000 diváků. Jeho provozní náklady pomůže snížit rekuperace a tepelná čerpadla.

FOTO: ARCHIV

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *