Autor
Kategorie:
Téma měsíce

Mateřské školy: přestavby, přístavby, moduly…

Projekce obyvatelstva ČR, kterou v létě vydal ČSÚ, počítá i v dalších letech s mírným nárůstem porodnosti. Jak se samosprávy potýkají s poptávkou po místech v mateřinkách?

Na nedostatek míst v mateřských školách se samosprávy snaží reagovat po svém – výstavbou nových, přístavbou stávajících či přestavbou jiných nevyužitých prostor.

RŮZNÉ MOŽNOSTI ŘEŠENÍ

Ve Svitavách (asi 17 tis. obyv.) je sedm mateřských škol včetně speciální, dvě jsou součástí základních škol. Na zvýšený zájem rodičů o místa v MŠ město reagovalo mj. tím, že k začátku školního roku upravilo nové prostory ve vile na Svitavském stadionu, kde vzniklo odloučené pracoviště Mateřské školy Svitavy Větrná. Podařilo se tam umístit na 25 dětí. Úpravy vyšly na 2,4 mil. Kč (bez vybavení).

Školní rok letos zahájili také ve dvou nových školách v Příbrami (asi 33 550 obyv.) s kapacitou 112 dětí (čtyři oddělení po 28 místech). Zbudování stálo 14 mil. Kč. a využit byl jeden z pavilonů bývalé 8. základní školy v Žežické ulici. »V době, kdy jsme s projektem nových školek v Příbrami přišli, nebylo ještě možné získat dotační peníze z ROP Střední Čechy, jako je tomu nyní,« vysvětlil při slavnostním otevření středočeský hejtman Josef Řihák, bývalý starosta Příbrami. »Rozhodli jsme se sehnat peníze prodejem zbytného majetku.« Tím byly objekty bývalé první polikliniky. Šanci umístit své děti dostali i rodiče z vesnic v okolí Příbrami. Dětem je k dispozici také nové hřiště na zahradě MŠ.

Nemá-li obec či město např. vhodný objekt k přestavbě, možnosti rychlé výstavby nabízejí různé montované systémy. Koncem loňského roku byla slavnostně otevřena např. modulová MŠ Čtyřlístek v Liberci, Věkova.

Nové oddělení MŠ na Svitavském stadionu, odloučené pracoviště MŠ Větrná.

FOTO: ARCHVI MĚSTA SVITAVY

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *