Udržitelný rozvoj regionů, snižování emisí skleníkových plynů, podpora sdílení čisté energie a také užší spolupráce mezi obcemi a zemědělci. To patří k hlavním cílům Memoranda Soběstačná obec 2030, které v pátek 23. srpna v Českých Budějovicích podepsali zástupci Sdružení místních samospráv ČR, ministerstev zemědělství, průmyslu a obchodu, pro místní rozvoj, životního prostředí a Agrární komory. Memorandum podpořily také společnosti ČEZ a Škoda Auto.
Platforma Soběstačná obec 2030 počítá například s podporou přímého sdílení přebytků elektrické energie mezi zemědělskými podniky a obcemi. Jde o elektřinu, kterou zemědělci vyrobí pomocí fotovoltaických panelů či jiných čistých zdrojů a sami nespotřebují. Další oblastí spolupráce je například sdílení vedlejších zemědělských produktů, jako je biomasa, pro výrobu energie v obecních bioplynových stanicích.
„Obce a zemědělci jsou zásadními aktéry, kteří formují život na venkově, a prohloubení jejich spolupráce je logickým a velmi přínosným krokem, který přispěje k rozvoji našich regionů, k větší energetické soběstačnosti a k úsporám. Naše platforma Obec 2030 pomáhá už čtyři roky obcím se zaváděním inovací nejen v energetice. Rádi rozšíříme naši podporu i směrem k zemědělským subjektům a jejich chytrému propojování právě s obcemi,“ připomněla Eliška Olšáková, předsedkyně SMS ČR.
„V rámci projektu budou zemědělci hrát klíčovou roli při využívání agrovoltaiky jako technologie kombinující zemědělskou produkci s výrobou energie prostřednictvím fotovoltaických systémů. Už nyní zemědělci s pomocí investiční podpory obnovitelných zdrojů investují do střešních fotovoltaik a dalších obnovitelných zdrojů, což je udržitelný způsob, jak snížit náklady na energie a zajistit jejich soběstačnost. Dnes přebytky prodávají do sítě distributorům. Projekt však klade důraz na to, aby se přebytky vyrobené energie využívaly přímo v obcích,“ uvedl ministr zemědělství Marek Výborný.
„Do konce roku podpoří Ministerstvo životního prostředí miliardou korun investice z Národního plánu na provedení energeticky úsporných renovací veřejných budov. Prostředky poskytujeme i z OPŽP, nyní na zvýšení energetické účinnosti technologií v jídelnách, prádelnách či budovách sociálních služeb. Dvě miliardy korun jsme vyčlenili v Modernizačním fondu na instalace fotovoltaických elektráren na obecních budovách a infrastruktuře. Připravujeme obce na zapojení do komunitní energetiky s využíváním lokálních zdrojů,“ zdůraznil ministr životního prostředí Petr Hladík s tím, že díky podpoře tohoto rezortu prvních zhruba 60 obcí chystá vznik energetického společenství.
Signatáři memoranda mimo jiné chtějí obcím usnadňovat využívání obnovitelných zdrojů, zvyšovat energetickou účinnost, energetickou soběstačnost a zavádění moderních (digitálních) technologií a inovací k efektivnímu řízení spotřeby energie. Cílem projektu je také podpořit posílení infrastruktury pro čistou mobilitu, například v podobě dobíjecích stanic pro elektromobily ve venkovských oblastech a zemědělských areálech.
Snazší využití zdrojů i čistá mobilita
„Vysoce oceňujeme, že místní samosprávy s podporou státu neustále podnikají společné a konkrétní kroky k čistší budoucnosti. Chytrá a efektivní distribuce energie představuje klíčové téma i pro nás jako lídra českého automobilového trhu, protože na ní závisí dostupnost bezemisní mobility. Platforma Soběstačná obec 2030 přináší tato řešení do regionů, což plně podporujeme a vážíme si spolupráce se všemi jeho partnery,“ uvedl Jiří Maláček, vedoucí Škoda Auto pro český trh.
„Platformu Soběstačná obec 2030 podporuje Skupina ČEZ od samého vzniku v roce 2020. Oceňujeme, že propojení centrální správy a samospráv touto formou urychluje povolovací procesy a zefektivňuje celkovou komunikaci. Obcím nabízíme spolupráci při rozvoji obnovitelných zdrojů energie, budujeme chytrá města, zavádíme inovativní řešení formou EPC projektů. Nové příležitosti nabízí i komunitní energetika. Jsme rádi, že u toho všeho můžeme být jako stabilní partner,“ konstatoval generální ředitel a předseda představenstva společnosti ČEZ Daniel Beneš.
SMS ČR již čtvrtým rokem provozuje platformu Obec 2030, která poskytuje obcím užitečnou inspiraci na základě konkrétních realizovaných řešení a pomáhá samosprávám se zaváděním energetického managementu, který je důležitým prvním krokem k úsporám a k větší soběstačnosti.
Pomoc se zaváděním inovací na venkově
Každoročně pořádá platforma soutěž nejlepších obecních inovací, kdy se do mapy dobré praxe podařilo nashromáždit již dvě stovky příkladů chytrých a praktických řešení z obcí v oblasti udržitelné energetiky, ochrany krajiny, čisté mobility, digitalizace či odpadového hospodářství. V letošním ročníku přihlásily své projekty čtyři desítky obcí, z nichž bude odborná porota vybírat finalisty 3. září.
„Česká republika stojí v oblasti energetiky a environmentálního přístupu na pevných základech a ve srovnání s ostatními zeměmi jsou mnohé obce a města dokonce napřed. Jen se často neumíme svými úspěchy pochlubit. Náš projekt dává obcím příležitost ukázat jejich inovativní, klidně i menší projekty, a šířit tak dobrou praxi do dalších obcí,“ uzavřel Michal Svoboda, energetický konzultant a manažer platformy Obec 2030.
/zr/*
Na snímku: Z podpisu Memoranda Soběstačná obec 2030, které v pátek 23. srpna v Českých Budějovicích podepsali zástupci Sdružení místních samospráv ČR, ministerstev zemědělství, průmyslu a obchodu, pro místní rozvoj, životního prostředí a Agrární komory.
Foto: FB profil Sdružení místních samospráv ČR
O platformě Soběstačná obec 2030 jsme psali například zde: https://moderniobec.cz/jednoducha-registrace-a-100-tisic-korun-jako-jedna-z-cen-probiha-3-rocnik-souteze-obecnich-inovaci-na-platforme-obec-2030/, zde: https://moderniobec.cz/opravena-elektrarna-ve-mlyne-napaji-budovy-i-osvetleni-obec-brehy-zvitezila-v-soutezi-inovaci-platformy-obec-2030/ nebo zde: https://moderniobec.cz/pruzkum-sms-cr-sest-z-kazdych-deseti-obci-chce-stavet-vlastni-zdroje-energie-brzdi-je-v-tom-zpozdujici-se-novela-energetickeho-zakona-o-komunitni-energetice/.