Menší územní pracoviště finančních úřadů »zaniknou a nezaniknou«, mají být nahrazena dvojicí úředníků po dva dny v týdnu

Ke kompromisu ohledně rušení menších územních pracovišť finančních úřadů dospěla ve středu 26. srpna koaliční rada. Zatímco Generální finanční ředitelství (GFŘ) je původně chtělo k 1. 1. 2016 hromadně zrušit celkem ve 23 městech (vesměs v obcích s rozšířenou působností) po celém území republiky, na koaliční radě bylo přijato kompromisní řešení: GFŘ v těchto městech zajistí dostupnost služeb finančního úřadu pro občany po celý rok,a to dvojicí úředníků vždy v pondělí a ve středu.

1. vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš tento kompromisní návrh ještě projedná se starosty dotčených měst. „Služba finančních úřadů bude zachována, každopádně budeme 2. září jednat se starosty dotčených obcí,“ uvedl generální ředitel Generálního finančního ředitelství Martin Janeček. Podle premiéra Bohuslava Sobotky budou v těchto městech úřadovat specialisté na daň z nemovitých věcí a na daň z příjmů fyzických osob i osob samostatně výdělečně činných.

Jak uvádí tisková zpráva GFŘ, ministr financí a generální ředitel budou se starosty obcí jednat o tomto řešení už 2. září. Obce budou přitom požádány o vyčlenění vhodných prostor v minimálním rozsahu k zajištění těchto služeb finančních úřadů tak, „aby mohly být poskytovány efektivně a hospodárně“.

/zr/

O tom, jak zněl a byl zdůvodňován původní návrh Generálního finančního ředitelství na rušení menších územních pracovišť finančních úřadů a co vše se kolem toho sběhlo, zevrubně informuje zářijové vydání Moderní obce, které se ke čtenářům bude expedovat už 1. září.*

 

Na snímku: Územní pracoviště Finančního úřadu v Bohumíně (bezmála 23 tisíc obyvatel) patří k těm, která měla být k 1. 1. 2016 zrušena. Nyní by jako náhrada za zaniklé pracoviště měla v tomto městě po dva dny v týdnu úřadovat dvojice finančních úředníků.

Foto: Pavel Čempěl

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *