Města a obce stále marně čekají na peníze od Národní sportovní agentury

Rozhodování Národní sportovní agentury (NSA) je naprosto nepředvídatelné, nekorektní a netransparentní, zní ze Svazu měst a obcí ČR (SMO ČR). Ani po roce nemají města a obce jasno v přidělování dotací na sportovní projekty z Národní sportovní agentury.

V posledních týdnech se na nás obracejí členské obce s dotazy na vypsání investičních výzev NSA na rozvoj sportovní infrastruktury, které agentura avizuje již od jara tohoto roku. Obce mají připravené projekty a s dalšími kroky čekají právě na vypsání dotačních výzev. Každá prodleva vzhledem k neustále se zvyšujícím cenám tyto projekty prodražuje,“ vysvětluje předseda SMO ČR a starosta města Kyjov František Lukl a pokračuje: „Žádáme proto o urychlené vypsání těchto výzev. Nemůžeme nadále nechávat obce v této nejistotě.

Ani místopředseda SMO ČR a starosta obce Velký Osek Pavel Drahovzal nevnímá situaci jinak: „My jsme jako Svaz podporovali vznik nezávislé sportovní agentury, čekali jsme rovné dotační příležitosti jak pro sportovní kluby, tak i pro obce. Čekali jsme podporu školních sportovišť. Bohužel se tak nestalo.“

„Řada měst a obcí byla z kraje jara nadšená,“ připomíná další místopředseda SMO ČR a primátor města Olomouc Miroslav Žbánek, „získaly totiž z NSA informaci, že jejich žádosti o dotaci bude vyhověno. Jaké je ale jejich překvapení, když se v minulých týdnech dozvěděly, že se hodnocení dotačních žádostí posunulo a ony nedostanou nic?“

Svaz už v minulosti proti postupu Národní sportovní agentury protestoval. Nejprve v roce 2021 NSA zrušila již vypsanou dotační výzvu, do které se obce přihlásily. Následně agentura obce z nové výzvy fakticky vyloučila. Ke slibované nápravě doposud nedošlo.

Vlastimil Picek, místopředseda SMO ČR a starosta města Brandýs nad Labem – Stará Boleslav, upozorňuje na nutnost změny přístupu agentury na poli neinvestičních dotací, tedy zejména kritérií aktuálně vypsané výzvy Provoz a údržba: „Je nutné, aby bylo čerpání těchto prostředků umožněno také obcím, pro které se v návaznosti na skokový nárůst energií stává provoz některých sportovišť neudržitelný.

Na základě všech těchto argumentů zaslal předseda SMO ČR František Lukl dopis k rukám premiéra Petra Fialy a žádá i o osobní schůzku.

K témuž také na webu SMO ČR: https://www.smocr.cz/cs/novinky/a/mesta-a-obce-stale-marne-cekaji-na-penize-od-narodni-sportovni-agentury.*

/zr/

Ilustrační foto: archiv SMO ČR

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down