Města a obce usilují o spravedlivé přerozdělení daně z neočekávaných zisků

Poslanecká sněmovna začala projednávat návrh Svazu měst a obcí ČR, podle kterého by obcím a městům připadl spravedlivý podíl ve výši 25,84 procent na inkasu daně z neočekávaných zisků (windfall tax WFT). Jako zákonní příjemci rozpočtového určení daní byli totiž z výběru této daně nesystémově vyňati.

Poslední dva roky byly a jsou pro naše samosprávy velice těžké. Intenzivně se zabýváme dopady covidové a nově uprchlické krize. Vysoké ceny energií i vysoká inflace postihují naše rozpočty,“ říká František Lukl, předseda Svazu měst a obcí ČR (SMO ČR), a pokračuje: „Všechny tyto negativními faktory mohou paralyzovat činnosti našich územních samospráv."

Ačkoliv jsou municipality dobrými hospodáři a finanční hospodaření této části veřejných rozpočtů je v čase stabilní, je podle SMO ČR nezbytné, aby obce a města participovaly na výnosu z daně z neočekávaných zisků. Bohužel byly jako příjemci z výnosu této daně nesystémově vyňaty.

Oslovili jsme dopisem poslance a požádali je o prosazení a podporu návrhu, podle kterého by obcím a městům připadl spravedlivý podíl ve výši 25,84 procent na inkasu daně z neočekávaných zisků,“ vysvětluje Miroslav Žbánek, místopředseda SMO ČR a předseda Komory statutárních měst, „a pevně věřím, že se nám společnými silami podaří nalézt cestu k udržení a rozvoji kvality poskytovaných služeb v našich obcích a městech a dokážeme minimalizovat negativní finanční dopady na územní samosprávy, které jsou považovány za jeden ze základních pilířů demokracie.“

V příštích měsících budeme schvalovat obecní rozpočty. Musíme i nadále finančně krýt provoz základního a mateřského školství, podporovat spolky, sportovní kluby a kulturní organizace, které balancují nad propastí a neví, jak přežijí následující rok a jak zvládnou zaplatit ze svého rozpočtu vysoké ceny energií,“ dodává Pavel Drahovzal, předseda Komory obcí a také místopředseda SMO ČR.

Včera Svaz měst a obcí ČR oslovil všechny samosprávy a poprosil je, aby ve výše uvedeném smyslu apelovaly na své poslance.

Poslanci v těchto dnech rozhodují o bytí a nebytí úrovně další existence komunitního života, života spolkového či života sportovních oddílů. Věříme v jejich zodpovědnost i povinnost vůči svým voličům, vůči městům a obcím, kde žijí,“ dodává Vlastimil Picek, předseda Komory měst a další místopředseda SMO ČR.

Není na místě politikaření, jednáme v zájmu rozvoje České republiky napříč politickým spektrem. Všichni chceme žít a vychovávat své děti v hezkém prostředí, ať ve městě či na venkově. Chceme svůj domov rozvíjet ke spokojenosti našich občanů. Pomozte nám,“ uzavírá František Lukl.*

/zr/

Na snímku: František Lukl, předseda SMO ČR: Je nezbytné, aby obce a města participovaly na výnosu z daně z neočekávaných zisků.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down